Green Deal je zlo

od redakce

Cena ruského plynu cca 8 Kč, cena LNG cca 20 Kč za m3

Technologie – od solární energetiky po třeba elektromobilitu začínají být podobně výhodné a brzo budou výhodnější než tradiční zdroje. Z hlediska průměrného spotřebitele je optimální strategií, pořídit si nové bezuhlíkové technologie. Ekonomicky se to každému vyplatí, tvrdí v rozhovoru pro portál Seznam Zprávy Mikuláš Peksa (Piráti), jeden z dvanácti českých europoslanců, kteří v lednu roku 2020 pomáhali svými hlasy prosadit Green Deal.

Pokud sem někdo bude vozit levný vodík ze zahraničí, třeba z Řecka, nebo z Afriky, tak se tu z něj může vyrábět elektřina. Jižní státy jsou přirozeným zdrojem energie pro celou Evropu. A sníží se geopolitická závislost Evropy na Rusku, raduje se Peksa. Ona ta myšlenka, že budou solární panely na Sahaře a bude se tam vyrábět vodík pro Evropu, není moje, počítá s tím i Evropská komise, přiznal Peksa. Ve finále se podle Peksy tato cesta zajišťování elektřiny pro Česko ukáže být levnější než zdroje, které tady u nás postavíme.

Energetika je složité téma! Proto se velmi často radím s odborníky. Udělala jsem to i poté, co jsem si přečetla rozhovor s pirátem Peksou. No, jejich reakce jsou nepublikovatelné. Bohužel takových pomatenců se po Evropském parlamentu pohybuje hodně. Pamatuji si, jak mi jeden podobný pomatený europoslanec tvrdil, že v drátech lze poznat, že tam proudí elektřina z obnovitelných zdrojů… Jsou to politici, jako je Peksa, kvůli kterým zdražují a budou zdražovat energie. Cena ruského plynu může být kolem 8 Kč za m3. Náhrada LNG, o níž mluví piráti, za 20-25 Kč za m3 uvedla předsedkyně ÚV KSČM a europoslankyně Kateřina Konečná.

Smrtící inflace

Spouštěčem současné energetické krize byl krach jednoho z největších překupníků energií v říjnu 2021 a postupně se promítá do všech oblastí ekonomiky. Nejen domácnosti, ale i průmysl, doprava, služby, zemědělství, ale prakticky všechny oblasti života každého českého občana, českého živnostníka a každé české firmy jsou přímo závislé na cenově dostupné energii. Energetická krize se v ČR již projevila obrovskou inflací a po třech měsících se ukazuje, že je smrtící i pro velké a silné firmy, které ruinuje nárůst cen energií. Meziroční inflace v lednu výrazně stoupla a mohla by se přiblížit hranici 11 procent. Analytici kvůli zdražování energií včetně obnovení plateb DPH pro domácnosti, celkové tradiční lednové změně ceníků zboží a služeb a očekávanému zdražení potravin očekávají inflaci mezi 8,6 až 10,9 %. Energetická krize v ČR již přerůstá do krize hospodářské.

»Zatím ještě jsme soběstační ve výrobě elektřiny. Dokonce významné množství elektrického proudu prodáváme všem okolním státům. Zřejmě to pan europoslanec neví. Protože by jinak nemohl napsat takovou hloupost, že nemusíme řešit, jak vyrábět proud, protože ho jednoduše ‚dovezem‘. A proboha odkud? V Evropě je jen pár států, které mají přebytek – a my máme jeden z největších – zatím. Dokonce tvrdí, že ruka trhu prý ukáže. To se asi ještě budeme divit. Protože když nám naposledy ruka trhu ukazovala – za předchozích vlád ODS, tak nám sáhla pořádně hluboko do kapsy,« uvedl předseda KV KSČM Ústeckého kraje a krajský zastupitel Jaroslav Komínek.

Řešení existuje

Nezávislí odborníci požadují, aby vláda vyhlásila nouzovou situaci v energetice. Think tank Realistická energetika a ekologie ve své tříkrálové výzvě apeluje na kabinet, aby vyhlásil elektrickou energii za veřejný statek; elektrická energie podle něho není běžnou komoditou, ale podmínkou fungování naší vyspělé technologické civilizace. Jen tak je možné zamezit, aby v České republice za příznivé ceny vyráběná elektřina se pod vlivem tzv. volného trhu stávala cenově nedostupnou a devastovala ekonomiku českých podniků a domácností. Lokální či omezeně regionální obchodování s elektřinou je dlouhodobé řešení energetické chudoby namísto poskytování mnohamiliardové a pro státní rozpočet neúnosně dlouhé pomoci stále většímu okruhu domácností i podniků. Je to v zájmu energetické i národní bezpečnosti republiky.

Vláda by se měla vrátit ke stále platné aktualizované verzi Státní energetické koncepce a závěrům Uhelné komise, které stanovily, že stávající české domácí uhelné zdroje se budou odstavovat v časovém souladu se spouštěním nových jaderných zdrojů. Investice do jaderných zdrojů, jež mají tvořit dominanci v energetickém mixu ČR, jsou mj. na základě vysokých cen a stoupající spotřeby elektřiny v případě rovných podmínek pro všechny nízkoemisní zdroje návratnou a vysoce ziskovou investicí. Nezávislí odborníci chtějí, aby stát znovu získal plnou státní kontrolu nad společností ČEZ odpovědnou za 80 % tuzemské energetiky a mohl tak reálně naplňovat strategii energetické bezpečnosti ČR, soběstačnosti ve výrobě elektřiny a v její cenové dostupnosti pro české podniky a domácnosti.

(ng)

FOTO – Haló noviny/Jiří NUSSBERGER

Přečtěte si další články

2 komentáře

PetJednaLenin 14/02/2022 - 18:31

Rusko oznámilo záměr dosáhnout klimatické neutrality, přidalo se tak k ostatním zemím s klimatickými cíli
Dva týdny před začátkem mezinárodního klimatického summitu v Glasgow oznámil ruský prezident Vladimir Putin nový cíl této fosilně založené země: transformaci hospodářství na klimaticky neutrální nejpozději do roku 2060.

fronda 14/02/2022 - 22:26

No a co?

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.