Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) si při projednávání pandemického zákona v horní parlamentní komoře užil krušné chvilky. Kromě cupování novely, a to i od zástupců stran vládní koalice, si vyslechl kritiku také za to, že v průběhu poměrně vyostřené debaty hrál na mobilním telefonu karty.
»Aby se někdo stavěl k projednávání zákona tak znuděně, že si hraje karty, tohle podle mého nepatří do horní komory, ale ani do celého parlamentu,« zkritizoval ministra místopředseda Senátu Jan Horník (STAN). Válek se ohradil slovy, že komunikuje s ministerstvem a velmi dobře si pamatuje, co jednotliví senátoři říkali. To po polední pauze přiznali i senátoři, kteří uvedli, že po rozhovoru s Válkem vyplynulo, že si skutečně pamatoval skoro vše, co řekli.
Do uzávěrky našeho listu k hlasování o normě nedošlo. O tom, že závěrečné schvalování novely nebude jednoznačné, svědčila už vystoupení zástupců jednotlivých klubů na dopoledních tiskových konferencích. Senátoři vládních stran byli v názoru na spornou novelu pandemického zákona rozděleni. Nejednotné hlasování avizovaly kluby STAN i ODS a TOP 09, naopak senátoři KDU-ČSL byli připraveni normu většinově podpořit. Podle místopředsedy lidoveckého klubu Lumíra Kantora je třeba, aby stát byl připravený i na případnou další vlnu pandemie. »Bez zákona bychom s jejím zvládáním měli velké problémy,« uvedl.
Členové klubu SEN 21 a Piráti připravili sadu pozměňovacích návrhů. Lukáš Wagenknecht novinářům řekl, že pokud Válek přirovnává normu k hasičské stříkačce, kterou nechce nikdo používat, ale musí být připravena pro případný zásah, je v horní komoře čas tuto stříkačku opravit. Klub Proregion, který sdružuje zákonodárce ANO a ČSSD, avizoval, že nebude aktivně hlasovat pro novelu.
Ministr na tiskové konferenci před jednáním pléna varoval před tím, že v případě neschválení normy bude muset vláda počátkem března vyhlásit nouzový stav. Argumentoval tím, že epidemie COVID-19 přechází do rizikové skupiny seniorů, proto je podle něj třeba zhruba do poloviny března udržovat opatření v domovech seniorů a nemocnicích. »Pokud nebude pandemický zákon, abych mohl chránit seniory, bude muset vláda vyhlásit nouzový stav,« uvedl Válek, podle kterého žádná jiná alternativa neexistuje. Platný pandemický zákon předpokládá účinnost opatření do 28. února. Hlavní části pandemického zákona o možnosti vydávání mimořádných opatření mají platit podle sněmovního znění novely do konce listopadu.
Právní zmetek šitý roztavenou jehlou
Ostře se do pandemické novely opřel Michael Canov z klubu Starostů, který ji označil za »právní zmetek šitý ne horkou, ale roztavenou jehlou«. Předseda frakce SEN 21 a Pirátů Václav Láska pokládá za problém, že novela zavádí možnost vydávání nových proticovidových omezení. V legislativní nouzi měla vláda podle něj žádat jen o prodloužení účinnosti nynějšího pandemického zákona.
S Válkem naopak souhlasil předseda zdravotnického výboru Roman Kraus (ODS). Pokud pandemický zákon nebude platit, zůstane pouze možnost vyhlášení nouzového stavu, řekl.
Podobně jako při projednávání novely v Poslanecké sněmovně i na pražském Klárově několik desítek lidí kvůli novele protestovalo. Protesty svolala iniciativa Chcípl PES. Její zástupci vyzvali k demisi ministra Válka a následně i celou vládu. »Žádáme Válkovu okamžitou demisi. Tak zásadní zákon, který nese totalitní prvky, je Válkem zcela ignorován. Je to výsměch nejen senátorům, ale i občanům České republiky. Místo naslouchání důležitým argumentům proti přijetí protiústavní novely pandemického zákona si hraje karty,« uvedl za iniciativu Chcípl PES jeden z jejích zástupců Jiří Janeček.
Vládní novela mimo jiné rozšiřuje možnosti vydávání proticovidových opatření a umožní posílat lidi do karantény či izolace také krátkou textovou zprávou. Úřadům dává pravomoc nařídit testování na COVID-19 prakticky všech skupin lidí, kteří pracují nebo chodí do školy, i předškoláků. Restrikce by se nadále mohly týkat zejména omezení počtu návštěvníků nebo zákazníků, otevírací doby nebo povinnosti nosit respirátor. Úřady by mohly regulovat například i činnosti vykonávané přímo u zákazníka. Horní hranici všech postihů, které mohou úřady uložit podle pandemického zákona, novela snižuje po sněmovních úpravách na pětinu.
(jad)