Ruský prezident Vladimir Putin a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching při jednání v Pekingu uvedli, že jsou proti dalšímu rozšíření NATO. Pakt vyzvali, aby si nepočínal jako za studené války. Shodli se také, že USA mají »negativní vliv« na vztahy mezi státy v Tichém a Indickém oceánu a odsoudili americké vojenské aliance v oblasti.
Putin a Si po jednání vydali společné prohlášení. V dokumentu uvádějí, že »jsou proti jakémukoliv dalšímu rozšiřování NATO«. Dále Moskva a Peking označily za »nebezpečnou pro stabilitu a mír« zahraniční politiku USA v Tichomoří a Indickém oceánu a odsoudily vojenskou spolupráci mezi USA, Británií a Austrálií (AUKUS). Součástí bezpečnostní dohody těchto tří zemí, ohlášené loni v září, bylo odstoupení Austrálie od smlouvy s Francií na dodání dieselových ponorek. Místo nich se Canberra rozhodla nakoupit jaderné ponorky od USA. Čína a Rusko si slíbily, že se budou podporovat v hájení svých klíčových zájmů a že prohloubí své strategické vztahy. Podporu si obě země vyjádřily i ve sporech, které mají s USA a dalšími západními zeměmi. Rusko odmítá vstup Ukrajiny do NATO a žádá bezpečnostní garance. Peking v Tichomoří s nelibostí sleduje provokující aktivity USA a jejich spojenců v oblasti. Moskva ve společném prohlášení také odmítla nezávislost Tchaj-wanu, který je součástí Číny.
Putin oznámil, že Moskva připravila dohodu o zvýšení dodávek plynu Číně o deset miliard metrů krychlových ročně. Podle Putina na posílení dodávek do Číny pracují ruští energetici. V roce 2021 Čína z Ruska odebrala na 16,5 miliardy metrů krychlových plynu, což byl však jen zlomek dodávek ruského plynu do Evropy. Rusko a Čína chtějí rovněž zvýšit objem vzájemného obchodu a oba prezidenti jednali o prohloubení spolupráce v rozvoji technologií a vojenském průmyslu. Peking a Moskva vyzvaly k většímu používání národních měn v mezinárodním obchodu kvůli nejistotě, která panuje kolem dolaru. Ten je v mezinárodním obchodě často používán jako transakční měna. USA Moskvě pohrozily, že ruské firmy nebudou smět používat v mezinárodních transakcí dolar, pokud ruská armáda zaútočí na Ukrajinu, připomněla Reuters. Obě země také odmítají zásahy do fungování a správy internetu ze zahraničí.
Putin přijel do Pekingu na zahájení zimních olympijských her. Do čínské metropole na ceremoniál přicestovalo přes 20 státníků a lídrů mezinárodních institucí, například generální tajemník OSN António Guterres nebo šéf Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus.
(ava, čtk)
11 komentáře
https://denikn.cz/794280/zapad-by-si-mel-vzit-priklad-z-ciny-ktera-hovori-s-rusy-tvrde-jakmile-rusko-vidi-slabinu-zneuzije-ji-rika-filozof-epstein/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name
Pokud se napětí na rusko-ukrajinské hranici bude neúnosně stupňovat, pak se NATO velmi brzy rozšíří o Finsko, Švédsko a Moldávii. Sovětským svazem už od separátního míru s Finskem (1944) pracně budovaný neutrální pás sahající od Finska, přes Švédsko, Rakousko, terstské území – tzv. Julská krajina později nahrazená Jugoslávií, která byla de facto také neutrálem… tak tento pracně budovaný pás (který měl ovšem jednu podstatnou trhlinu – Západní Německo – to se Sovětům na rozdíl od Rakouska na neutrální stát přes všechno úsilí včetně nabídky obětování komunistického režimu v NDR – přeměnit nepodařilo) se tak může definitivně rozpadnout v niveč.
Přesně o to přece americkému režimu a jeho satelitům jde. Proto všechny ty provokace a lži.
Pokiaľ NATO bude viesť agresívnu útočnú rétoriku, môžu mu odísť niektorí členovia. Napr. Chorvátsko pohrozilo vystúpením. A ak niektoré krajiny prijmú princíp, že tí, ktorí podporili vojnové plány krajiny, musia ísť v čele bojových akcií, takých krajín rýchlo pribudne.
Fíni by boli blbí, keby vstúpili do NATO. Dnes majú dobré ekonomické, obchodné vzťahy s Ruskom, mohlo by sa to úplne prerušiť.
Pre európske krajiny pre budúcnosť bude dôležité udržať si dobré napojenie na ázijský ekonomický okruh v čele s Čínou, zostať uzavretý v euroatlantickom, zmietanom krízou, nie je najlepší nápad.
Svet je prepojený a kto to nepochopí, pôjde ku dnu. Aj s celým NATO.
Staré kapitalistické štruktúry, máte smolu.
Toto je koniec západného kapitalizmu, ktorý sa ponára do čoraz väčšej krízy.
Centrum rozvoja sa presunulo do Ázie, tam sa pracuje, tvorí, buduje, na Západe už iba špekuluje.
A hlúpy Západ niežeby využil potenciál globálnej deľby práce, spolupráce, ale zbrojí, v podstate jeho ľudia už pracujú len na scenároch vojny, vyrábajú zbrane, pracujú v rôznych think tankoch, vymýšľajú dezinformácie, hoaxy. Pomaly im bude chýbať množstvo produktívnych pracovníkov, inžinierov, remeselníkov, šoférov nákladných vozidiel a rušňov, učiteľov, lekárov.
Nečudo, ak namiesto produktívnych pracovníkov platí bandy fanatických provokatérov, ktorí nič užitočné netvoria, iba dennodenne po weboch vypisujú hlúposti. Z toho EÚ nevyžije.
Ale kto chce kam, pomôžme mu tam. Západu už niet pomoci.
Vystoupit ze Severoatlantického paktu, si nikdo netroufne. Každý udělá, co mu americký režim poručí, jinak by se mohl dočkat “barevné revoluce” nebo “humanitárního bombardování”.
No tyhle dva se hledali…
NEVĚŘ RUSOVI I KDYŽ MÁ PRAVDU! A Cine tuplem. Vladimir Vladimirovic by si k bitoxem vycpanym tvarim zaslouzil i facelift vrasek na cele
Osa Moskva – Peking.
Jasně!
NEVĚŘ RUSOVI I KDYŽ MÁ PRAVDU! A Cine tuplem. Vladimir Vladimirovic by si k bitoxem vycpanym tvarim zaslouzil i facelift vrasek na cele
Komentáře jsou uzavřeny.