Národní galerie Praha (NGP) slaví 226. výročí od založení své předchůdkyně – Společnosti vlasteneckých přátel umění. Pro tuto příležitost je připraven na 5. a 6. února bohatý doprovodný program, jehož součástí jsou komentované prohlídky, přednášky a výtvarné dílny.
Vedle komentovaných prohlídek budou představeny krátké komentáře k vybraným dílům z expozic ve Veletržním paláci, v Klášteře sv. Anežky České pak návštěvníci poodhalí napínavé příběhy, které v sobě ukrývají slavné obrazy. Vstup do sbírkových expozic (Staří Mistři I, Staří Mistři II, Středověké umění v Čechách a střední Evropa 1200–1550, 1796–1918: Umění dlouhého století, 1918–1938: První republika + výstava Digitální blízkost) je o víkendu 5. a 6. února (od 10 do 18 h) zdarma. Více informací o na webových stránkách ngprague.cz.
Historie sahá do 17. století
Historie sbírek NGP sahá až do počátku 17. století, kdy se součástí sbírky Rudolfa II. stala legendární Růžencová slavnost Albrechta Dürera. Slavný obraz jako jeden z mála zůstal v Praze dodnes a patří mezi stěžejní díla galerijního fondu.
Příběh instituce se začal psát 5. února 1796, kdy se skupina významných představitelů vlastenecky zaměřené české šlechty společně s několika vzdělanci z řad měšťanů rozhodla pozvednout upadající veřejný vkus. Vznikla Společnost vlasteneckých přátel umění, jež záhy založila hned dvě instituce, které Praha do té doby postrádala – Akademii umění a veřejně přístupnou Obrazárnu.
Roku 1902 přibyla další významná instituce – Moderní galerie Království českého. Začala budovat sbírku současného umění 19. a posléze i 20. století. Moderní galerie existovala až do roku 1942, kdy byla sloučena s Obrazárnou. Obrazárna Společnosti vlasteneckých přátel umění se v roce 1918 proměnila v ústřední uměleckou sbírku nového státu. Jejího vedení se v dalším roce ujal Vincenc Kramář, který ji proměnil v moderní, odborně spravovanou veřejnou galerii. Ve dvacátých a třicátých letech 20. století byly pod jeho vedením položeny základy slavné francouzské sbírky, jejíž vznik podporovali vrcholní představitelé čs. státu. Podařilo se pro ni získat díla zcela zásadního významu.
Sbírky Národní galerie v průběhu staletí putovaly po rozličných místech v Praze. Dnes instituce spravuje v hlavním městě šest budov.
(za, mh)