Afrika chce přilákat zpět své lékaře

od redakce

Afrika připravuje program, který má zpět přilákat africké lékaře a ošetřovatele, kteří v minulosti odjeli pracovat do západních zemí. Řekl to šéf afrického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) John Nkengasong. Podle britského listu The Guardian loni tvořili Afričané 2,5 procenta z 1,35 milionu zaměstnanců britského zdravotnictví.

Nkengasong upřesnil, že za epidemie COVID-19 nastal odliv kvalifikovaných sil a že se CDC nyní pokusí směr tohoto proudu obrátit zpět na africký kontinent. CDC proto připravuje program, který má přilákat vědce, lékaře i ošetřovatele žijící v diaspoře. »Vedení afrického světadílu musí investovat do posílení zdravotnického systému. Potřebujeme promyšlený plán, který přiláká Afričany v diaspoře. Ghaňan nebo Nigerijec žijící v Londýně se prostě jednoho rána nevzbudí a neřekne si, že se na rok vrátí do Nigérie nebo do Ghany. Potřebuje ubytování, zajištění dopravy,« prohlásil Nkengasong. Z těchto důvodů jeho pracoviště hodlá předložit Komisi Africké unie návrh zdravotní dohody, podle níž se bude postupovat v pandemii a jejíž součástí bude podpora návratu afrických odborníků z ciziny.

Musíme být připraveni

V Británii loni pracovalo nejvíc afrických zdravotníků z Nigérie – 10 494. Dalších 4780 bylo ze Zimbabwe, 3395 z Ghany a 2895 z Egypta. V Nigérii je zaregistrováno 72 000 lékařů, ale pouze 35 000 jich loni pracovalo ve své vlasti, tvrdí nigerijský senátor Abba Moro.

Afrika s 1,3 miliardy obyvatel se zdá být postižená pandemií méně než jiné kontinenty. Odhaduje se, že se tam nakazilo kolem deseti milionů lidí, což je ale podle Nkengasonga zřejmě podhodnocený údaj. Na COVID-19 na kontinentě zemřelo 220 000 lidí. Šéf afrického CDC informoval, že Afrika nezažila situaci jako stejně početná Indie, kde lidé umírali na ulicích. »Je hádankou, proč v Africe zemřelo méně lidí. Musíme to vyšetřit a také zjistit, o kolika úmrtích nevíme. Musíme být připraveni na další koronavirové varianty, které budou nebezpečnější než ty, jež tu máme nyní,« konstatoval Nkengasong.

Jsme schopni včas reagovat

Upozornil, že právě v Africe byla poprvé loni zjištěna nová varianta koronaviru omikron. »Máme zde infrastrukturu, s jejíž pomocí jsme schopni včas diagnostikovat a reagovat,« uvedl. V roce 2018 se na něj kdosi obrátil, aby pomohl najít někoho ve Spojených státech amerických, kdo pomůže potvrdit podezření na opičí neštovice v Sieře Leone. »Řekl jsem ne a doporučil jim, aby se obrátili na Pobřeží slonoviny, protože tam mají vše potřebné, aby to zjistili,« prozradil šéf afrického CDC. (ava)

Přečtěte si další články

1 komentář

fronda 27/01/2022 - 00:58

To je přesně ten důvod, proč bychom ze solidarity se třetím světem měli zarazit masovou imigraci. Ta nejvíc škodí právě rozvojovým zemím, jde o novou formu kolonialismu. Jako když angličtí otrokáři vozili Afričany do Karibiku. Jenom teď fyzické donucení bylo nahrazeno donucením ekonomickým.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.