Proticovidová opatření zpřísnila

od redakce

Kvůli šíření nakažlivější covidové varianty omikron se začali zaměstnanci v ČR dvakrát týdně testovat antigenními testy a podle zpřísněných opatření odchází do pětidenní karantény po rizikovém kontaktu očkovaní i neočkovaní lidé.

Epidemie v ČR sílí zhruba od začátku roku. V neděli testy potvrdily 7235 nových případů COVID-19, což je o 4500 více než před týdnem a současně je to nejvyšší nedělní nárůst od konce listopadu. Takzvané incidenční číslo, tedy počet nových případů za sedm dní na 100 000 obyvatel, se zvýšilo na 678 případů z nedělních 636. Pacientů s COVID-19 v nemocnicích ale dál ubývá, v neděli jejich počet podle údajů na webu ministerstva zdravotnictví klesl na 1505.

Trasování hlavně dětí a seniorů

S ohledem na epidemickou situaci vláda změnila pravidla karantény po rizikovém kontaktu s nakaženým koronavirem, nově do ní musí i plně očkovaní a lidé po prodělání COVID-19 v minulých 180 dnech. Všichni neočkovaní zdravotníci a pracovníci v sociálních službách se pak musí každý týden testovat profesionálně odebraným antigenním testem na koronavirus, případně dvakrát týdně samotestem jako ostatní zaměstnanci.

V případě, že by se omikron výrazně rozšířil, má stát v chodu udržet pracovní karanténa, kterou vláda v pátek schválila pro nakažené zdravotníky a sociální pracovníky.

Kvůli očekávanému velkému počtu nakažených z důvodu šíření omikronu hygiena nově definovala skupiny lidí, které bude v případě potvrzení nákazy přednostně řešit a telefonicky dohledávat jejich kontakty. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob potvrdil, že se to bude týkat nakažených mladších 18 let a starších 65 let, ostatním přijde SMS, aby vyplnili sebetrasovací formulář. Podle mluvčího je tento postup v souladu s doporučeními Světové zdravotnické organizace (WHO) a Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí.

Některé podniky začaly s novým režimem testování už před týdnem, mezi nimi i většina obchodů. Podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR záchyty nakažených koronavirem v obchodech činí 0,1 až 0,3 procenta zaměstnanců.

Naopak testování na základních a středních školách ukázalo minulý týden na šíření nákazy. Metodou PCR se ve školách minulý čtvrtek potvrdilo 3357 případů koronaviru, z toho 3016 mezi žáky a 341 nákaz u pedagogů a zaměstnanců škol. Proti oběma kolům testování o týden dřív byl nárůst případů významný a proti testování v pondělí 10. ledna mírně vyšší.

Opět Masanta

Dva miliony antigenních testů na COVID-19 určených pro testování zaměstnanců státních úřadů dodá státu společnost Masanta za necelých 17 korun za kus. Celkově tak zakázka vyjde asi na 34 milionů korun.

»Dodání testů musí být velmi rychlé, a to do tohoto pátku 21. ledna. Jednotlivé úřady, a je jich 120, mohou již v tuto chvíli podepisovat s vítěznou firmou kupní smlouvu,« řekl předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Specifikaci k testům dodalo ministerstvo zdravotnictví.

SSHR oslovila 45 firem, dostala ale pouze dvě nabídky. »Podle mě je to šibeničním termínem dodání testů do úřadů. Prostě čím kratší čas na dodávku, tím, zdá se, je méně nabídek,« uvedl Švagr.

Testy jsou tak dražší než při posledním nákupu, kdy SSHR zajišťovala 14 milionů antigenních testů do škol. Tendr, který se vyhodnocoval před týdnem, vyhrála také společnost Masanta, a to s cenou 13,89 koruny za kus. Tentokrát je ale v ceně testů i doprava, úřadům je nebudou rozvážet hasiči, ale samotná firma.

(zmk)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.