Rok 2021 u našeho severního souseda – Polska rozhodně nebyl jednoduchý.
V Polsku i nadále vládla pravicově konzervativní a euroskeptická strana Právo a Spravedlnost – sjednocená pravice (PiS) Jaroslawa Kaczynského. Název má matoucí. Autoritářská vláda PiS si nedělá s právem těžkou hlavu. Její sociální politika má k pravicovosti daleko. Sjednocená pravice říká, že se v rámci PiS osamostatnily dvě její frakcičky o síle po dvou procentech voličů – skupina Jaroslawa Gowina (loni dala PiS košem a sem tam hlasovala proti návrhům zákonů z dílny PiS) a skupina obávaného ministra spravedlnosti a generálního prokurátora v jednom Zbigniewa Ziobra. Viní PiS z přílišné shovívavosti vůči opozici a z nedostatečné pravicovosti.
Za Gowina sem tam zaskočí poslanci obtížně zařaditelné pravicové strany rockového zpěváka Kukyse. Předseda PiS Kaczynski byl kritizován mimo jiné za to, že polskou vládu Tadeusze Morawieckého řídí ze zákulisí, po vzoru maršála Pilsudského v letech 1918-35. Letos vládu posílil, a to ve funkci vicepremiéra.
Nejsilnější opoziční stranou zůstává pravicově liberální Občanská platforma (OP), do jejíhož čela se vrátil její zakladatel a úspěšný předseda, sedm let též polský premiér a později pět let prezident EU Donald Tusk. Zatím luxuje hlasy straně Lewice, vytvořené z postkomunistické Strany demokratické levice, relativně nové strany levice Razem a levicové skupiny Vesna bývalého primátora města Slupsk homosexuála Roberta Bedroně. Jednotu uskupení Lewice se nepodařilo udržet. Zdá se, že spory v Lewici nemají programový charakter. Předseda Lewice Wlodzimierz Czarzasty prý ve straně vládne autoritativně. Údajně mu nic jiného nezbývá. Výsledkem je propad preferencí voličů z 13 na osm procent.
Vážným problémem OP i Lewice je jejich podpora upadající Evropské unii, kterou je i v Polsku stále obtížnější prodat voličům. A to přesto, že polské proevropské strany jsou břídilové proti řadě českých politických stran, připravených zničit Česko, budou-li si to bruselští byrokraté přát. Trapné jsou pochody OP a Lewice pod prapory Polska, EU a LGBT. Homosexuálům konají medvědí službu, základní sociální témata jim pak přebírá vládní PiS.
Nuceně v opozici jsou i polští lidovci PSL. Současná vláda PiS s většinou v polském Sejmu se bez nich obejde. V opozici je i šovinistické hnutí Korwina Mikkeho, žádající mimo jiné vystoupení Polska z EU.
V roce 2021 měly proevropské politické strany OP a Lewice jediné účinné téma proti vládě PiS, skandální zpřísnění beztak krutého antipotratového zákona v Polsku na nátlak polské katolické církve. Přes četné masové demonstrace polských žen v mnoha polských městech zde k pokroku nedošlo, kromě zvýšeného odchodu věřících z řad praktikujících katolíků.
Nepříliš zvládnutá pandemie
Velký problém vládní i opoziční politiky v Polsku je pokračující pandemie koronaviru. Vláda PiS nikdy v Polsku nezavedla nouzový stav, pouze stav epidemie. Restrikce jsou ve srovnání s Českem podstatně menší, s ohledem na negativní sociálně ekonomické důsledky a také na zásadní problém prosadit respektování tvrdších opatření. Největší odpor k restrikcím mají příznivci hnutí Mikkeho, silný mají i příznivci PiS. Větší odpor je na venkově a na východě Polska, slabší je ve velkých městech a v západních vojvodstvích. I v údajně nejukázněnější Varšavě řada občanů neminimalizuje společenské kontakty, od druhých neudržuje rozestupy dva metry, nenosí roušky ve vozidlech hromadné dopravy. Televize přináší tristní scény, kdy antirouškař napadne tu prodavačku, tu poštovní úřednici, tu magistru z lékárny, zdravotní sestru či lékařku jen proto, že požadují při vstupu »náhubek«. Lékařům z infekčních oddělení nemocnic, kteří si dovolí veřejně upozornit, že nenošení roušky zkracuje cestu k nim do nemocnic a nejednou i na hřbitov, chodí výhružné e-maily a dopisy, sem tam dojde i k útoku na zdravotnické zařízení.
Ke cti polské politické scény patří, že se nikdo z pandemie nesnaží vytloukat politické body. »Jsme přece všichni Poláci!« Heslo tohoto typu by mělo být samozřejmé, ale v Česku, USA a v některých dalších státech tomu tak není. Bohužel.
V posledních dvou týdnech roku umíralo denně s koronavirem 500 i víc občanů Polska. Mnozí lomí rukama. Není divu. K 3. lednu 2022 zemřelo s koronavirem v Polsku 2583 osob na milion obyvatel, absolutně šlo o 97 601 Poláků. Ani tato tristní bilance nebrání neukázněným posílat »posery« k čertu.
Polští zdravotníci mají smůlu. Všechny polské vlády po roce 1989 k nim byly lakomé. Vždy se nechali vydírat, že přece zdravotníci stávkovat s ohledem na pacienty nemohou. Platy v polském zdravotnictví zůstávají směšné. Polští zdravotníci staví protestní stanový tábor před úřadem polské vlády. Drží ho i za zimního počasí. Mají sympatie části občanů. Zatím jim to není nic platné. Koronavirová krize i polskou ekonomiku vyčerpává. Pravda, ohlášený deficit státního rozpočtu Polska za rok 2021 pod 30 miliard zlotých (pod 180 mld. Kč) na 3,5krát větší polskou ekonomiku musí znít českým ekonomům neuvěřitelně.
Proč i zde rostou ceny energií
Také v Polsku od podzimu 2021 prudce rostou ceny paliv a energií. Polští vládní i opoziční politici kolem toho chodí jako kolem horké kaše. Podstatou je, že polský energetický problém se odvíjí od idiotského rozhodnutí polské vlády Mazowieckého nezprovoznit již téměř dokončenou jadernou elektrárnu v září 1990 s tím, že je nebezpečná a v Polsku je binec. Tím byl paralyzován rozvoj polské elektroenergetiky prakticky do dneška. Rozhodnutí způsobilo, že výroba elektřiny a tepla v Polsku stále závisí asi ze 70 procent na uhlí, jež si EU vzala na mušku v rámci nekvalifikovaného boje proti sílícím klimatickým změnám.
Špatná energetická a klimatická politika EU je hlavní příčinou současného prudkého růstu cen paliv a energie v Polsku. Polské vlády po roce 1989 stojí za špatnými směrnicemi EU – o trhu s elektřinou, o trhu se zemním plynem, o podpoře obnovitelných zdrojů energie, o biopalivech… Ty Polsko muselo akceptovat, pokud chtělo do EU. Dalším zvěrstvem je zavedení nákupu elektřiny a plynu na burze, který si též vynutilo vedení EU, byť Maďarsko se tomuto nesmyslu vzepřelo a nyní má jen mírně zdražený zemní plyn. Z vysokých cen plynu nyní opozice viní vládní PiS. Činí tak opatrně, protože s tímto nesmyslem neměla problém v rámci politiky rusofobie.
PiS má jeden silný argument: Polsko na rozdíl od ostatních naštěstí předloni v Evropské radě neodsouhlasilo Zelenou dohodu pro Evropu, takže pro něj není závazná. Polsko se také pokouší odstoupit od ničivého obchodu s povolenkami na emise hlavního skleníkového plynu oxidu uhličitého.
Polskou dopravu, veřejné zdraví a životní prostředí vážně poškozuje prosilniční dopravní politika, zvyšující závislost Polska na dovozu ropy a plynu z Ruska. Dnes spíše z Německa, ale stále jde o ruský plyn a často i ropu. Polsko spoléhalo na drahý americký zkapalněný zemní plyn z břidlic, velký to problém pro klima, ale Čína a další východoasijské státy přeplatily evropské odběratele. Spíše optimistický ekonomický výhled Polska se odporoučel k pánu.
Dne 10. prosince se otvíral nový, více než dva kilometry dlouhý tunel pod Ursynovem ve Varšavě. Soukromí investoři nezákonně před lety zastavěli trasu ursynovké radiály. Vládci Polska a Varšavy jim vyšli vstříc a zajistili náhradu – vedení radiály drahým tunelem. Zaplatí Varšava, stát a zejména EU. Žvanění vládních (PiS) i varšavských (OP) politiků o přínosech tunelu jsou trapné. Zlepší se doprava (jistě, po týdnu tam jezdí 50 000 aut za 24 hodin a vznikají zácpy), zlepší se veřejné zdraví a životní prostředí. Při více než trojnásobném silniční provozu v oné trase se nemálo zvýší toxické emise a emise oxidu uhličitého vzrostou více než dvakrát. EU významně financovala i na 50 kilometrů dálnice, která je slavnostně zprovozněna krátce před silvestrem. Karikatura politiky ochrany klimatu. Ale hrubý domácí produkt se zvýší.
Primátor Varšavy Rafael Trasowski (OP) nadílí občanům, beztak tvrdě postižených pandemií. Na Nový rok Varšava zdražuje odvoz komunálních odpadů o 100 %, citelně zdraží i jízdné v městské hromadné dopravě a centralizované teplo. Životní prostředí poškodí zdražení MHD a centralizovaného tepla, nemusí mu pomoci ani obří zdražení odvozu odpadů.
Spory s EU
Polský stát vede řadu sporů s EU. Asi nejznámější je reforma polského soudnictví. Evropské soudy, nezávislé na právu včetně toho EU, již vynesly proti Polsku řadu rozsudků, dosáhly i určité nápravy, ale spokojeny nejsou. Kdyby si alespoň napřed zametly před vlastním prahem!
Známé jsou i spory kvůli nepřijímání převážně muslimských migrantů ze zemí, které mnohé staré členské státy NATO pod vedením USA a Velké Británie zničily (Afghánistán, Irák, Sýrie, Libye…). Přijímání, či nepřijímání migrantů je výlučně věc členských států EU, ale její vedení prý může všechno. Miliony migrantů z Ukrajiny do přijímání běženců přitom nepočítá. Konečně, ukrajinští migranti jsou levná, houževnatá a poměrně kvalifikovaná pracovníci síla, což nejen Polsko oceňuje. To se přitom aktivně podílelo na rozbití Ukrajiny, na Spojenými státy pěti miliardami dolarů sponzorovaném Majdanu v Kyjevě.
Vedení EU se systematicky snaží rozvracet vlády členských států, které přijímat muslimské migranty odmítají. Své o tom ví Salvini v Itálii, Kurz v Rakousku, Fico na Slovensku (zde to bylo zvlášť ostudné), něco prý i Češi. Odpor ale roste. Dánsko se s ohledem na islamistický teror doma rozhodlo vyvážet migranty na jisté ostrovy v Pacifiku.
Opakované neúspěšné pokusy Západu pod vedením Litvy a Polska svrhnout vládu prezidenta Lukašenka v Bělorusku otevřely novou migrační frontu. Saúdskoarabské a turecké aerolinky začaly vozit kurdsko-irácké migranty do Minsku a běloruské úřady jim nebránily pronikat do Polska a Litvy. Jejich cílem je Německo. Oba státy na hranicích rychle postavily vysoký žiletkový plot a na jeho obranu povolaly armádu. Oddíly územní obrany Polska, jejichž vytvoření před lety inicioval kontroverzní ministr obrany Matierewicz (bez úspěchu se pokoušel dokázat, že havárii polského prezidentského letounu u Smolenska 10. dubna 2010 připravili tehdejší premiéři Ruska a Polska Vladimir Putin a Tusk), přišly vhod. Česko by v obdobné situaci bylo bezbranné. Zbytky české armády by nebyly s to naše státní hranice bránit, o sabotáži ze strany promigrantských neziskovek nemluvě.
V Bruselu spor vyvolal velký zmatek. Nakonec EU s těžkým srdcem Litvu a Polsko politicky, nikoliv finančně ve stavbě plotu podpořila. Poškozování Běloruska je důležitější než silně páchnoucí evropské hodnoty. Mrtví na státních hranicích se přehlédnou. I polská opozice je zde velkorysá a politiku rozhodné obrany státních hranic včetně uzavření východního pohraničí více méně toleruje. Jen ty zprávy o mrtvých by prý neměly unikat…
Pomůžeme vyštvat Polsko z EU?
Zejména ministři životního prostředí a zahraničí a liberecký hejtman se, nespokojeni se stavem jednání o polském velkolomu Turow poblíž českých hranic, rozhodnou zažalovat u Evropského soudního dvora Polsko ve věci poškozování přilehlého českého pohraničního území. Těžba v něm stahuje podzemní vody, je prašná atd., stejně jako u nás či kdekoliv jinde. Evropská soudkyně má žalobu odmítnout coby nepříslušnou. Místo toho obratem ruky vydá předběžné opatření, nařizující Polsku okamžitě přerušit těžbu v dole Turów až do soudního vyřešení sporu, tj. třeba na deset let.
Polsko nepřekvapivě tento rozsudek odmítne respektovat. Nezviklá ho ani pozdější vysoká pokuta za každý den údajně nezákonné těžby. Polská vláda je sice všelijaká, ale chová se jako vláda státu, nikoliv jako vláda kolonie. EU vyhrožuje, že pokutu bude Polsku strhávat z evropských dotací, tj. zjevně nezákonně. Polsko vyhrožuje, že zastaví odvody do rozpočtu EU na pokrytí oněch pokut.
Zdá se, že je na tom Polsko poměrně dobře. Pokud ho vládci EU v rámci šikany vyhodí nebo vyštvou, přežije. Česko, navíc vážně oslabené proevropskou vládou Petra Fialy, stále šílenější diktát EU přežije sotva.
Act TVN a špehování
Prezident Polska Andrzej Duda vetuje zákon o regulaci zahraničních médií. Má zavést praxi, že média nesmí nad 50 % vlastnit cizí subjekty mimo region evropského hospodářského prostoru (státy EU a Evropského sdružení volného obchodu). Říkají mu »act TVN« (americká soukromá televizí stanice společnosti Discovery, působící v Polsku silně proevropsky). Nejde o nic mimořádného. Pro vlastníka z USA nemůže být problém se registrovat v některém státě evropského hospodářského prostoru, navíc případnému vyvlastnění brání jistá mezistátní dohoda USA – Polsko. Nejen TVN, ale většina polské opozice spustí proti zákonu velký povyk. PiS zákon protlačí Sejmem, později přehlasuje senátní veto a nyní ho vetuje prezident Duda. Zdůvodní to právně, ale vetu předchází dopis vlády USA – v podstatě výzva zákon nepřijímat. Ani se suverenitou Polska to není slavné.
Závěr roku patří aféře s odposlouchávacím zařízením Pegasus. Odpálí ji skupina Citizen Lab při kanadské univerzitě v Torontu. Odposloucháváni měli být někteří činitelé polské opozice, a to i v době před polskými parlamentními volbami v roce 2019. Kým byli odposloucháváni, neuvádí. Polská opozice nepřekvapivě žádá zřídit parlamentní vyšetřovací komisi. Premiér a další tvrdí, že s tím nemají nic společného.
Jisté je, že se špehovalo od pradávna. Je stále obtížnější odlišit skutečnost od výmyslů. Vzpomeňme na nedávnou aféru »Panama papers«, která ovlivnila české sněmovní volby v neprospěch Babišova ANO.
Když se před lety provalilo, že tajné služby USA odposlouchávaly množství předních politiků světa, byla »demokratická« média včetně polských hodně chladná. Prý vědí, komu slouží.
Na silvestra se sjelo do Zakopaného na 40 tisíc občanů bouřlivě slavit konec roku. Že pandemie neskončila a že je ve Varšavě a ve Slezsku zjištěna nová, extrémně nakažlivá mutace koronaviru omikron? Na výzvu pořadatelů »Nasaďte si roušky!« se ozýval mohutný pískot. Většina návštěvníků oné podivné oslavy byla z Varšavy a ze Slezska.
Jan ZEMAN