Globální Jih sílí, Indonésie součástí BRICS

od redakce

Spolupráce zemí globálního Jihu sílí na mnoha úrovních. Posledním výrazným krokem je připojení Indonésie k hospodářskému uskupení BRICS, které oznámila brazilská vláda. Právě Brazílie drží pro rok 2025 předsednictví BRICS, které se střídá mezi ostatními zakládajícími zeměmi – Ruskem, Indií, Čínou a Jihoafrickou republikou. Indonésie je tak oficiálně již desátou zemí, která je plnohodnotným členem, ale celá řada dalších zemí zejména z Afriky a Jižní Ameriky má také zájem o připojení a spolupráci.

BRICS, seskupení rozvíjejících se ekonomik často vnímané jako protiváha institucí vedených Západem, oznámilo v pondělí členství Indonésie právě prostřednictvím předsedající Brazílie. Indonéské ministerstvo zahraničí potvrdilo zprávy v prohlášení následující den a oslavovalo milník jako odraz jeho »aktivní role v globálních otázkách« a odhodlání vytvořit »inkluzivnější a spravedlivější« světový řád. »Učinili jsme strategický krok ke zlepšení globální spolupráce a spolupráce s dalšími rozvojovými zeměmi na základě principu rovnosti, vzájemného respektu a udržitelného rozvoje,« stojí v prohlášení indonéského ministerstva zahraničí.

BRICS bylo založeno v roce 2009 Brazílií, Ruskem, Indií a Čínou, později se k ní v roce 2010 připojila Jihoafrická republika a v loňském roce přivítalo Egypt, Etiopii, Írán a Spojené arabské emiráty. Momentálěn uskupení zastupuje se svými členy a partnery téměř polovinu světové populace a více než 41 procent světové ekonomiky (viz mapa).

Tmavě modrá – členské státy; světle modrá – státy připojené 1. ledna 2024; oranžová – žadatelé o připojení, žlutá – státy, které projevily zájem se připojit; zelená – nově připojená Indonésie.   FOTO – wikipedia.com

Nyní se přidává po váhání i Indonésie, plným názvem Indonéská republika, která je tvořena 17 508 ostrovy. S 277 miliony obyvatel jde o čtvrtý nejlidnatější stát světa. Její kandidaturu údajně podpořili vůdci BRICS v roce 2023, ale zdálo se, že bývalý prezident Joko Widodo s připojením k bloku váhá. Místo toho obhajoval členství v Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, která zahrnuje USA, Japonsko a 36 dalších zemí.

Snaha o připojení přišla od nově inaugurovaného prezidenta Subianta Prabowoa, který změnil opatrný přístup svého předchůdce a učinil vstup do bloku prioritou krátce po svém říjnovém nástupu do úřadu. Připojení k BRICS by Indonésii umožnilo »globálně rozšířit partnerství a učinit Indonésii nejen součástí určitého bloku«, řekl tehdy v rozhovoru pro indonéské národní vysílání.

Členství v BRICS je podle Dinartiho Dediho, vedoucího indonéského analytika ve strategické poradenské firmě Global Counsel, »strategickým zajištěním«, které zemi nabízí »flexibilitu v případě, že dojde k odklonu od ekonomických systémů vedených Západem«, píše South China Morning Post.

Jak zareaguje USA?

Jiní analytici ale tvrdí, že formální vstup Indonésie do bloku BRICS je vypočítavým hazardem v éře globálních mocenských přesunů. Tento krok by však také mohl zkomplikovat nejednotný zahraničněpolitický postoj země, pokud by to znovuzvolený americký prezident Donald Trump považoval za výzvu americkým zájmům. »Nastupující Trumpova administrativa bude pravděpodobně považovat členství Indonésie v BRICS za výzvu americkým zájmům,« řekl Dedi. »V důsledku toho bude možná Indonésie muset v nadcházejících letech pečlivě řídit tuto dynamiku.«

Od vítězství ve všeobecných volbách v únoru se bývalý ministr obrany Prabowo vydal na zámořské cesty do Číny a Ruska, stejně jako do USA a dalších západně orientovaných zemí, přičemž zdůraznil, že své kroky nazývá »politikou dobrého souseda«.

Ale již v prosinci Trump pohrozil uvalením až 100 procentních cel na členy BRICS poté, co blok během summitu v říjnu diskutoval o konkurenční měně vůči americkému dolaru.

Ruský prezident Vladimir Putin argumentoval, že americká měna byla »používána jako zbraň«, a řekl, že pro země, které nejsou v souladu s omezeními Washingtonu, jsou nutné alternativy.

V reakci na to Trump v příspěvku na sociálních sítích uvedl, že taková strategie by vyvolala ekonomický dopad. »Myšlenka, že se země BRICS snaží odklonit se od dolaru, zatímco my stojíme stranou a hlídáme, je u konce,« napsal.

Spolupráce s Čínou

Indonésie již provádí většinu svého obchodu se svým nedalekým sousedem Čínou, jejím největším obchodním partnerem, a těžila z čínských investic v rámci iniciativy Belt and Road Iniciative (BRI), tedy Nové hedvábné cestě. Členství v bloku by také mohlo otevřít trhy a investiční příležitosti v Africe a Jižní Americe a posílit již tak silné obchodní vazby Indonésie s Indií a Ruskem, říká Dandy Rafitrandi, ekonomický výzkumník z Centra pro strategická a mezinárodní studia v Jakartě.

Zatímco mnozí v západních politických kruzích vidí BRICS jako geopolitický prostředek pro Peking a Moskvu k rozšíření jejich vlivu, analytici říkají, že Prabowoův tlak na připojení může odrážet jeho aspiraci na postavení Indonésie – a jeho samotného – jako vůdce globálního Jihu.

Nejvýraznější je ale ve svých aktivitách, co se týče podpory zemí globálního Jihu, právě Čína. Pro většinu zemí skupiny je největším, či jedním z největších obchodních partnerů a nejedna země těží nejen z účasti v uskupení BRICS, které umožňuje mezi nimi obchodovat v jiných měnách než v dolarech (často právě v RMB), ale také z rozvoje v rámci spolupráce v iniciativě BRI. Proto mnoho rozvojových zemí zapojených do iniciativy, které se nyní rychle rozvíjejí, stojí právě také o zapojení do BRICS – viz tabulka MMF. Není náhodou, že všechny země jsou součástí globálního Jihu, tedy hlavně z Asie a subsaharské Afriky.

Nejrychleji rostoucí ekonomiky světa v roce 2023. FOTO – MMF

Čína a Afrika

Není proto také náhodou že již po 35 let je prvním kontinentem, který vždy na začátku nového roku navštíví čínský ministr zahraničí Wang Yi, Afrika. Jako první zemi navštívil Namíbii, kde po příjezdu do hlavního města Windhoeku se setkal s nově zvolenou prezidentkou Netumbo Nandi-Ndaitwah. »Tato tradice pramení z hlubokého a trvalého přátelství mezi Čínou a Afrikou. Čína vždy podporovala a stála za Africkými státy v jejich boji za národní nezávislost a osvobození. Při snaze o společný rozvoj prostřednictvím vzájemně výhodné spolupráce si Čína a Afrika vždy rozuměly, důvěřovaly a podporovaly a pomáhali si navzájem,« prohlásil Wang Yi. Jako další země navštíví v rámci své cesty ještě Kongo, Čad and Nigérii.

Čínský ministr zahraničí Wang Yi a prezidentka Namíbie Netumbo Nandi-Ndaitwahová. FOTO – scmp.com

Udržováním tradice zahájení roku návštěvou Afriky se Čína snaží vyslat světu zprávu, že bez ohledu na změny na mezinárodní nebo regionální úrovni zůstává Čína nejspolehlivějším přítelem Afriky, jejím nejstabilnějším partnerem při prosazování rozvoje a revitalizace, a nejsilnějším zastáncem Afriky na celosvětové scéně.

Helena KOČOVÁ

Přečtěte si další články

1 komentář

Ludmila Kašparová 09/01/2025 - 14:51

Tak nevím – v jakém jazyce jste to napsala, paní Kočová? Špatnou slovenštinou (“Jako první zemi navštívil Namíbii” – česky píšeme Namibie)? Zpotvořeně anglicky (” Jako další země navštíví… ještě Kongo, Čad and Nigérii” a anglický přepis jména Wang Ji, v češtině máme totiž pro čínštinu vlastní a přesnější přepisy)?

Odpovědět

Zanechat komentář

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.