Počátkem listopadu Evropská rada přijala směrnici, která může přispět k lepším pracovním podmínkám pracovníků digitálních platforem. Řeč je o řidičích, dovozcích jídla či nákupu a dalších, jejichž služby si můžete objednat prostřednictví aplikace v telefonu. V Evropské unii se jedná o 28 milionů lidí, v České republice jich je více než 500 tisíc.
Ti jsou platformovými společnostmi mnohdy nuceny k falešné samostatné výdělečné činnosti, což znamená, že jim chybí nejzákladnější práva zaměstnanců, jako je minimální mzda nebo nemocenská.
Co směrnice přináší
- Pracovník se stává zaměstnancem, což jim usnadní domáhat se svých práv
- Bude regulováno algoritmické řízení, které se používá k netransparentnímu najímání a propouštění pracovníků
- Musí být uznány odbory a nutnost kolektivního vyjednávání v platformovém sektoru. Platformové společnosti používaly totiž algoritmy k vyloučení pracovníků, kteří vstoupili do odborů a snažili se vyjednat lepší platové a pracovní podmínky.
Teď mají vlády členských států v rámci tzv. transpoziční lhůty až dva roky na to, aby směrnici uvedly v praxi. Otálet ale nemusí. K tomu je vyzvala i Evropská konfederace odborových svazů (ETUC), u nás Českomoravská konfederace odborových svazů.
»Příliš dlouho byla tvrdě pracujícím taxikářům, doručovatelům nebo pečovatelům upírána jejich nejzákladnější práva, aby si bohatí technologičtí bratři mohli připsat o nulu víc na svůj bankovní účet. Proto členské státy nesmí promarnit ani okamžik, aby tuto směrnici zavedly do vnitrostátního práva – tito pracovníci nemohou čekat další dva roky, než dostanou minimální mzdu, nemocenskou nebo placenou dovolenou,« uvedla tajemnice ETUC Tea Jarc a dodala: »Členské státy nyní musí zajistit, aby pracovníci měli skutečný předpoklad zaměstnání, regulovat algoritmické řízení tak, aby již nemohlo být využíváno k vykořisťování pracovníků, a zajistit, aby bylo respektováno základní právo sdružovat se v odborech a vyjednávat o lepších mzdových a pracovních podmínkách. Členské státy to musí dát do pořádku, protože platformizace ekonomiky roste. Nemůžeme připustit, aby stále více společností působilo v regulačním ‚divokém západě‘, který nechává odpovědné podniky a veřejnost, aby zaplatily účet za nezaplacené daně a sociální zabezpečení.«
- Podle analýzy Komise z roku 2021 bylo aktivních více než 500 digitálních pracovních platforem a v tomto odvětví bylo zaměstnáno více než 28 milionů lidí.
- Podle dat Evropské komise z roku 2021 vykonává práci prostřednictvím digitálních platforem v EU 28,3 milionu lidí a předpokládá se, že tento počet do roku 2025 vzroste až na 43 miliony.
- Odhadovaný počet osob pracujících prostřednictvím platforem v České republice byl v roce 2021 celkově 545 895 osob, z tohoto počtu pak 138 930 hlavních platformových pracovníků – to jsou ti, kteří uvádějí, že poskytují služby prostřednictvím digitálních pracovních platforem více než 20 hodin týdně nebo si takto vydělávají alespoň 50 % svého celkového příjmu.
(dp)