Ke konci minulého roku uspořádaly Spojené státy Americké virtuální summit nazvaný Summit pro demokracii, jehož deklarovaným cílem je posílení demokracie a obrana proti autoritářství. Roli soudce, posuzujícího, které státy jsou demokratické a které nikoliv, na sebe vzaly samotné Spojené státy, díky čemuž mohly pozvat pouze ty státy, které slouží zájmům amerického establishmentu, a nepozvat řadu států, které stojí proti jejich zájmům.
A tak pozvána nebyla, mezi mnohými dalšími zeměmi, ani Bolívie, demokratický stát nepodléhající americkému vlivu, proti jejíž vládě Spojené státy v nedávné minulosti podpořily pokus o puč, během něhož byl demokraticky zvolený prezident Evo Morales donucen rezignovat a odejít do exilu.
Po prozatímní vládě militantní antisocialistky Jeanine Áňezové doprovázené perzekucí podporovatelů bývalého prezidenta se však podařilo Luisi Arcovi z Moralesova Hnutí pro socialismus v následujících prezidentských volbách pučisty porazit ihned v prvním kole. Obyvatelé Bolívie tak svou svobodu obnovili a Morales se mohl do vlasti vrátit.
Spojené státy si však nedovolily nepozvat na summit žádného z představitelů progresivních vlád v Jižní Americe, a mezi účastníky tak byl argentinský prezident Alberto Fernández, v období jehož vlády poskytla Argentina Moralesovi exil, a díky němuž zazněla na summitu i skutečně důležitá slova. Fernández se ve své řeči věnoval nedávným událostem v Bolívii, kritizoval velkou část mezinárodní komunity a Organizaci Amerických Států za podporu puče proti demokraticky zvolenému prezidentovi a vyzdvihl, že Bolívie byla, navzdory pučistům, schopna svou demokracii znovu nabýt. Dále označil demokracii za nejlepší formu vlády, která je založena na dialogu a nemůže být vnucována sankcemi a silou.
Na závěr vyzval ostatní účastníky summitu k tomu, aby se demokracie stala zárukou míru. Praktiky a pokrytectví západních vlád, které se opakovaně vměšují do záležitostí cizích, suverénních států, s cílem vnutit jim svou formu vlády, tak prezident Argentiny zkritizoval v přítomnosti jejich nejvyšších představitelů. Nemůže být proto divu, že v hlavních českých médiích nebyl řeči argentinského prezidenta věnován prostor. Zde jí však prostor věnujeme. Důležité a kritické hlasy nemohou zůstávat přehlušeny prázdnými slovy představitelů Spojených států Amerických, kteří sice o ochraně demokracie, svobody slova a tisku mluví velmi často, přitom však ve stejné době stíhají Juliana Assange. O ostatních západních státech nemluvě.
Roman ČUČELA, člen KV KSČM Praha
FOTO – oficiální Facebook A. FERNÁNDEZE