Prosadí se komunitní energetika v praxi?

od redakce

Komunitní energetika je založena na výrobě energie prostřednictvím zdrojů, především obnovitelných, které vlastní skupina občanů, obcí nebo jiných komunit. Základním principem je sdílení vlastní vyrobené elektřiny. Každý si bude moci vyrábět elektřinu na jedné nemovitosti a využívat ji i v jiné nemovitosti na území České republiky. Umožní sdružovat až 10 členů, kteří si vyrobenou elektřinu budou moci mezi sebou sdílet. Mezi členy může patřit například širší rodina, firma s více provozy nebo několik úřadů v obci.

Pokud však bude elektřina sdílena prostřednictvím distribuční soustavy, budou se na ni vztahovat standardní platby za použití elektrizační soustavy. Součástí novelizace je také vytvoření Elektroenergetického datového centra (EDC), které formou registrace umožní sdílení elektřiny jednotlivým subjektům. Povinnost vybavit členy společenství bezplatně chytrými elektroměry má zároveň odstranit většinu administrativních bariér.

Další náklady

Energetický regulační úřad (ERÚ) vydal změnová cenová rozhodnutí, která obsahují novou cenu za provoz nesíťové infrastruktury, jež zahrnuje i úhradu nákladů na činnost EDC. Ve Sbírce zákonů byla zároveň zveřejněna důležitá novela vyhlášky o Pravidlech trhu s elektřinou a Rada ERÚ již schválila také novou vyhlášku o vyúčtování.

ERÚ od začátku roku implementuje změny vyplývající z novely energetického zákona, tzv. Lex OZE II, která umožňuje sdílení elektřiny z decentrálních zdrojů napříč odběrnými místy. Již od ledna se na ERÚ mohou registrovat energetická společenství. Následně musela být novelizována licenční vyhláška, podle které o licenci žádalo EDC, a vyhláška o obsahových náležitostech řádů, kterou se řídí tvorba řádu tohoto centra. EDC po spuštění sdílení bude působit jako centrální místo pro výměnu veškerých informací mezi všemi účastníky sdílení.

»Veškeré přípravy související se sdílením na naší straně teď finišují. Z nejdůležitějších bodů zmíním vyhlášku o Pravidlech trhu s elektřinou, která prošla rozsáhlou novelou, protože nově musí popsat proces registrace a výměny dat mezi všemi účastníky sdílení, mezi které kromě samotných výrobců a odběratelů elektřiny patří také EDC, operátor trhu, provozovatelé distribučních soustav nebo obchodníci. Vyhláška definuje také alokační klíče, kterými se sdílená elektřina bude dělit mezi jednotlivé odběratele,« řekl Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.

Úprava vyúčtování

Nyní ERÚ vydal změnová cenová rozhodnutí, pro hladinu nízkého a hladiny vysokého a velmi vysokého napětí, která jsou účinná již od 1. července 2024. Ta podle novely energetického zákona nově zahrnují cenu za provoz nesíťové infrastruktury, do které spadají jak již dříve hrazené nesíťové poplatky (financování operátora trhu a ERÚ), tak i nová cena za činnost EDC. Cena za činnost EDC byla stanovena na 5,10 korun měsíčně za každé odběrné místo.

Úpravou musela projít i vyhláška o vyúčtování, podle které bude probíhat fakturace sdílení. Novelu vyhlášky o vyúčtování již schválila Rada ERÚ a byla odeslána do Sbírky zákonů.

Jiří WERTZ

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.