Počet bankrotů firem v České republice byl loni nejvyšší od roku 2017. Méně bylo naopak osobních bankrotů. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.
Vyhlášeno bylo 742 bankrotů obchodních společností, což bylo o 22 procent více než předloni. Rovněž bylo vyhlášeno 6279 bankrotů podnikatelů, o 14 % méně než v roce 2020.
Počet návrhů na bankrot společností vzrostl meziročně o šest procent na 1035. U fyzických osob podnikatelů klesl o 15 % na 6342 návrhů.
»Předloni byl i přes výrazný pokles ekonomiky počet bankrotů společností nejnižší od roku 2008, kdy začal platit současný insolvenční zákon. Řada firem, které by zanikly už v průběhu roku 2020, přežívala díky kombinaci státní podpory a skutečnosti, že na sebe větší část roku 2020 nemusely podávat návrh na bankrot bez zbytečného odkladu,« vysvětlila analytička CRIF Věra Kameníčková.
Pro letošek očekává, že počet firemních bankrotů poroste. Společnostem zdražují vstupy i úvěry, což se projeví především u těch subjektů, které se už nyní nacházejí ve špatné ekonomické kondici, dodala analytička.
Osobních bankrotů bylo loni vyhlášeno 15 443, o 11 % méně než předchozí rok. Zároveň bylo podáno 15 607 návrhů na osobní bankrot, rovněž o 11 % méně než v roce 2020.
»Počet osobních bankrotů se po účinnosti novely insolvenčního zákona v polovině roku 2019, která zpřístupnila oddlužení většímu počtu lidí, snížil už druhým rokem v řadě. Loňský rok byl poznamenaný nízkou mírou nezaměstnanosti a řadou podpůrných opatření vlády, které zvedly příjmy obyvatel. Závěr roku částečně ovlivnila i akce Milostivé léto, v rámci které můžou lidé zaplatit u některých dluhů pouze původní jistinu. Úroky, které často tvoří významnou část dluhu, jim poté budou odpuštěny,« připomněla Kameníčková.