Co stojí za nedávnými turbulencemi v Jihočínském moři?

od redakce

V posledních dnech Filipíny dodávají zásoby na svou loď »uvízlou« v Ren’ai Jiao v Jihočínském moři. Podle monitorovací zprávy, kterou společně zveřejnily CMG Voice of the South China Sea a Jinan University, aktivity Filipín v Jihočínském moři úzce korelují s bezpečnostní situací v regionu.

Ještě v roce 2023 založily Filipíny a Spojené státy na Filipínách novou vojenskou základnu, které dominovaly Spojené státy. A co je horší, země, které ani nejsou přímo z regionu, vyslaly do Jihočínského moře desítky tisíc vojáků a provedly více než 20 vojenských cvičení neboli »operací za svobodu plavby«.

V minulých dnech se staly hned dva incidenty, které se vyvíjely podobným způsobem. Filipínské zásobovací lodě vpluly do vod poblíž čínského Ren’ai Jiao, kde se střetly s Čínskými. Tento incident se pak stal mezi Čínou a Filipínami mezinárodním zostřením problému.

Konflikt mezi Čínou a Filipínami v Jihočínském moři lze vysledovat až do 70. let 20. století, kdy Filipíny začaly nelegálně okupovat část Nansha Qundao (také známé jako ostrovy Nansha). V roce 1999 byla v Ren’ai Jiao záměrně »uvězněna« filipínská tanková výsadková loď. Od roku 2023 Filipíny zvýšily dodávky »uvízlé« lodi. Na přítomnost reagovala Čína použitím vodních děl, což vyvolalo ostrou mezinárodní debatu.

Ovšem vstup Filipínských lodí poblíž zmíněných ostrovů Čína vždy považuje za vážné porušení své národní suverenity. Po celou dobu, z humanitárních důvodů, čínská strana dovolila filipínské straně poskytovat lidem na palubě »uvízlé« lodi zásoby, dodávat jim potřebné materiály a zajišťovat jejich základní životní podmínky.

Od roku 2023 ale Filipíny zintenzivnily úsilí o opětovné zásobování »uvízlé« lodi. Kromě nezbytných zásob vezly zúčastněné zásobovací lodě také stavební materiály pro upevnění své pozice zde.

Čínská pobřežní stráž, aby zabránila Filipínám dodávat stavební materiál na vyloďovací loď s tanky, která »uvízla« v Ren’ai Jiao, po opakovaných slovních varováních použila k zastavení zásobovací lodi vysokotlaká vodní děla. Ta měla jen zahnat Filipínskou loď a nezpůsobila žádné oběti na životech.

Filipíny však příběh překroutily a Čína se ve veřejném diskurzu o incidentu v Jihočínském moři ocitla obklopena negativními mezinárodními zprávami.

Filipínská strana a její veřejnost ale není v názoru na situaci jednotná, byť je toto téma Žhavé. I v rámci Filipínské vlády existují různé názory na politiku vůči Číně. Tváří v tvář otázce Ren’ai Jiao na jedné straně kvůli zchátralému stavu »uvízlé« lodi filipínská strana vždy zachovávala tichý postoj k situaci na lodi, na druhé straně současná vláda také popřela svůj slib odtáhnout nelegálně »uvízlou« loď.

V reakci na »nejednoznačný« postoj Filipín k otázce Ren’ai Jiao mluvčí čínského ministerstva zahraničí uvedl, že příčinou nedávné námořní situace je to, že Filipíny často podnikají provokativní akce v Jihočínském moři a porušují pravidla o územní suverenitě Číny a námořní právo. Čína přijala nezbytná opatření k ochraně své suverenity a práv a zájmů v souladu se zákonem. Nic takového jako Čína obtěžující filipínské lodě neexistuje.

Rychlá eskalace situace také přitáhla pozornost mezinárodních médií, jak vyplývá ze zprávy o analýze dat, kterou společně zveřejnily CMG Voice of South China Sea a Jinan University. Nejhlasitější hlasy přišly ze zemí mimo tento region, zejména ze Spojených států. Spojené státy zároveň tvrdí, že jejich vojenský závazek vůči Filipínám je »nerozbitný«.

Spojené státy tvrdí, že intervenují v Jihočínském moři, aby »chránily tyto spojence« a udržely »svobodu plavby«. I když faktem je, že Spojené státy jako hlavní velmoc mimo region, aby zavedly svou strategii »pivot to Asia«, využívají Filipíny jako ústřední bod, neustále rozmisťují vojenské prostředky v Jihočínském moři, vrážejí klín mezi Čínu a její sousedy ASEAN a představují velkou hrozbu pro mír a stabilitu v Jihočínském moři.

CGTN

Přeložila Helena KOČOVÁ, Peking

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.