Čínská tibetská autonomní oblast je známá jako »střecha světa« Transhimalájský region ležící v nejvyšší nadmořské výšce světa se může pochlubit jedinečnými ekosystémy, bohatými na živočišné druhy a s mnoha přírodními zdroji, rozmanitými kulturami a historií. Má ale také široký prostor pro spolupráci. Právě touto oblastí prochází Nová hedvábná stezka, která přináší nejen ekonomickou, ale i ekologickou spolupráci.
»Provedli jsme řadu společných projektů v oblasti čisté energie, ochrany vody, čištění odpadních vod, ochrany lesů a reakce na klima s dalšími transhimalájskými zeměmi,« řekl vysoký čínský diplomat Wang Yi
člen politické kanceláře Ústředního výboru Komunistické strany Číny ve čtvrtek při příležitosti zahájení třetího čínského tibetského transhimalájského fóra pro mezinárodní Spolupráce v Nyingchi.
Tibetská autonomní oblast je obdařena bohatými přírodními zdroji. Má jedinečnou výhodu, pokud jde o vodní a solární energetický potenciál, s nejvyšší rozvojovou kapacitou a kapacitou sekvestrace uhlíku v zemi. V budoucnu existuje velká možnost zřízení čisté energetické základny s celkovou kapacitou více než 300 milionů kilowattů. To by zemi poskytlo biliony kilowatthodin čisté elektřiny ročně, což by přispělo ke snížení globálních emisí oxidu uhličitého o přibližně 1 miliardu tun.
V této oblasti naleznete největší horské ledovce, které vydatně napájejí řeky a jezera. Je to jeden ze tří hlavních nedotčených regionů světa, s velkými oblasti stále v původním stavu a četnými ekologickými tajemstvími, která ještě nebyla odhalena.
»Transhimalájský region je ekologickým srdcem Asie. Je to důležitý štít pro globální ekologickou bezpečnost. Potřebujeme zintenzivnit koordinaci v oblasti makropolitického plánování, prohloubit dvoustrannou a mnohostrannou spolupráci v oblasti reakce na změnu klimatu, ochrany biologické rozmanitosti, kontroly znečištění a prevence a pomoci při katastrofách,« řekl Wang Yi.
V rámci spolupráce při Iniciative Belt and Road, neboli Nové hedvábné stezce Čína podepsala dohody o spolupráci v oblasti ochrany životního prostředí s Indií, Pákistánem, Nepálem a Srí Lankou. Za poslední tři roky pomohla regionálním zemím vyškolit velké množství profesionálů v oblasti ekologické ochrany a ochrany životního prostředí. Byl založen Výzkumný ústav biodiverzity v jihovýchodní Asii v Myanmaru a také Centrum spolupráce prevence a kontroly pouště v Mongolsku.
»Máme velmi podobné názory na ekologickou ochranu a jsme partneři, kteří jdou ruku v ruce k cíli dosáhnout modernizace. S tím, jak se v našem světě transformace nevídaná za celé století odehrává rychlejším tempem, jsme svědky příchodu asijského století,« prohlásil Wang Yi a dodal: »Musíme podporovat vzájemný respekt a vzájemnou důvěru a společně chránit solidaritu regionu. Musíme respektovat suverenitu a územní celistvost toho druhého, zdržet se vzájemného zasahování do vnitřních záležitostí druhého, podporovat se v otázkách týkajících se našich příslušných klíčových zájmů a řešit rozdíly prostřednictvím dialogu a konzultací, abychom společně vybudovali prosperující a ekologicky čistý transhimalájský region.«
(hel)
Musíme zlepšit konektivitu a pokročit v procesu regionální integrace. Musíme podporovat vysoce kvalitní spolupráci v pásmu a stezce, prosazovat trvalý pokrok v bilaterálních a multilaterálních prioritách a klíčových projektech v oblasti železnice, silnice, letectví, energetické sítě a komunikací, lépe usnadnit celní odbavení v přístavech a přeshraniční přepravu, posílit „institucionální konektivitu“ pravidel a standardů a finanční konektivitu, abychom společně vybudovali transhimalájský region do pohodlnější sítě konektivity.