Možná k překvapení většiny našich občanů jsme se po podepsání smlouvy o obranné spolupráci mezi USA a Českou republikou dozvěděli z úst signatářky, ministryně Jany Černochové, že jsme jednou z posledních evropských zemí, která takový dokument se zaoceánským mírotvůrcem uzavřela. Už i Slovensko nás před časem předstihlo… Naši bratři Slováci dávají své vládě rozkošný přívlastek »bábková« jako vyjádření skutečnosti, že se suverenitou, či česky řečeno, svrchovaností, nemá vedení státu moc co společného. Možná dodává loutkovodičům jen ty nitě…
Také my jsme z úst našich pětikoaličníků stále přesvědčováni, že smlouva je to navýsost pro nás výborná, bude nás chránit před případným agresorem (čti Ruskem nebo Čínou) a k tomu je také potřeba dát americkým vojskům na našem území nějaký prostor pro vybudování »obranného štítu«. Já se však přece jen skromně ptám, proč tak velký stát, rozprostírající se na jiném kontinentu, má tak enormní zájem chránit zemičku, o níž miliony prostých Američanů nemají ani potuchy a na mapě světa by ji marně hledali. Zřejmě to bude z dobrosrdečnosti Washingtonu, který si dal za cíl vzít pod svá křídla státeček s tak miniaturní armádou, jež by se protivníkovi bránil možná jen pár hodin. Vždyť to samé udělala US Army např. v Kuvajtu, Libyi, Iráku, Afghánistánu, Sýrii, když budeme jmenovat jen ty poslední »dobročinné akce« posvěcené pánem Bílého domu. Tehdy pod pláštíkem vývozu demokracie (čti krádeže ropy a dalších surovin).
Podle jednoho amerického kongresmana za stát Texas jménem Lloyd Doggett je podpis signálem velmi příznivého vývoje. On doufá, že nenastane situace, která by vyžadovala příchod amerických vojáků do České republiky. »Musíme ale být připravení a poslat do Kremlu vzkaz, že tam budeme. Že náš závazek vůči spojencům a NATO je neměnný…« O nějaké vojenské základně USA na českém území prý není řeč, jenže pan senátor si současně protiřečí. Od úpravy pobytu vojáků US Army v ČR už není moc daleko k budování objektů, o kterých sice Armáda ČR bude říkat, že to není základna, ale přitom fakticky bude.
Ano, schválení smlouvy podléhá souhlasu české vlády, Parlamentu ČR i následné ratifikaci prezidentem republiky. V současné konstelaci parlamentních stran je více než jasné, že pětikoalice prosadí schválení. Prezident Petr Pavel nebude s podpisem ani na chvíli váhat. Ačkoliv je českému obyvatelstvu stále předestírána důležitost smlouvy pro obranu naší země, logicky uvažující vědí, že je výhodná především pro Spojené státy a jejich mocenské choutky. Současné vzájemné vraždění dvou slovanských národů náramně Washingtonu vyhovuje, všemožně ho podporuje a »bábková« vláda ČR mu k tomu notuje.
Vladimír SLOBODZIAN