Program k pomoci lidem bez domova

od redakce

Městská část Brno-Židenice získala dotaci 150 000 korun od Jihomoravského kraje na projekt, který má dostat do pracovního procesu lidi bez domova. Zrodil se letos v lednu a začal od března.

»V Židenicích hodláme řešit problém bezdomovectví. Navázali jsme spolupráci s organizací Mezi4stěny, která pomáhá lidem v nepříznivé sociální situaci. Zmapujeme židenický terén k získání povědomí o občanech bez domova, kteří by měli zájem dostat se z ulice a zkusit nějakou jednodušší práci,« uvedla Lucie Grůzová, místostarostka pro sociální rodinnou politiku MČ Brno-Židenice.

Koordinátor Peer programu je David Daniel, který s lidmi bez domova neúnavně mluví a pomáhá jim komunikovat s úřady. Po společné schůzce se bez váhání rozhodli těmto lidem pomoct. »Za starostou Židenic přišel pan Daniel s paní Vilmou Vašíčkovou. Ta už patnáct let obývá malou chatku v jedné zahrádkářské lokalitě v Židenicích. Dlouhodobě má zažádáno o sociální byt, ale několik let se stále pohybuje na dolních příčkách pořadníku. Peer program si získal podporu židenické radnice a máme snahu zprocesovat speciální přidělení sociálních bytů i pro paní Vilmu. Je nám jasné, že tato práce potřebuje jasné nastavení hranic, aby bylo možné dojít pozitivních výsledků.” shodla se Grůzová s koordinátorem programu Danielem.

Do projektu se zapojil sociální odbor a organizace zřízené MČ jako mateřské a základní školy nebo zapsaný ústav Dobromysl Brno. »Díky zapojení aktérů jsme vytvořili první práce na dohodu o pracovní činnosti spíše jednorázového nebo pravidelného charakteru. Máme pozitivní, i negativní zkušenost se zapojením do práce. I přes dobrou vůli člověka, je důležité odhadnout na co člověk má a na co ne. Další fází je najít více prací pro muže i pro ženy. Týká se to např. úklidových a pomocných prací,« uzavřela Grůzová. Mezi bezdomovci v této brněnské čtvrti jsou lidé i po výkonu trestu nebo propuštění ze zaměstnání, kteří nevědí, jak a kam dál. Také vysokoškolák z jižních Čech, který se v Brně zapojil do místního řešení rodinné politiky. Část jich našla útočiště v lesoparku Akátky nebo v zahrádkářských a chatových koloniích.

V Brně je přibližně 3000 bezdomovců, číslo se mění jejich příjezdy i odjezdy jinam. Předseda brněnské městské organizace KSČM Jiří Fazor k tomu poznamenal: »Bylo by dobré toto řešit ve všech 29 městských částech jihomoravské metropole. Proto je potřeba tyto příkladné aktivity koordinovat s magistrátem Brna. Každou takovou aktivitu je třeba podpořit v rámci celého města.«

(vž)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.