Pietní shromáždění k uctění památky obětí holokaustu Romů a Sintů se konalo v úterý 7. března v brněnském Muzeu romské kultury při příležitosti 80. výročí vypravení prvního z hromadných transportů moravských Romů a Sintů (7. března 1943) německými fašisty a nacisty k likvidaci do plynu. Nejen v protektorátu Čechy a Morava, ale v celé Evropě jich zabili na půl milionu.
V roce 1943 bylo do budovy dnes už zbouraných brněnských městských jatek v Masné ulici násilně svezeno, v nelidských podmínkách drženo a pak nákladními vagóny odvezeno do koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz II-Birkenau přes 1000 romských mužů, žen a dětí z Moravy. Převážná většina z nich tam byla zabita.
Muzeum romské kultury uctilo památku obětí tradičním pietním shromážděním za účasti potomků těch, kteří snahu fašistů vyhubit Romy přežili, a významných osobností z politického a kulturního života. Po oficiálním programu byla v romském muzeu komentovaná prohlídka nové výstavy Vesmíry/Kosmosa/Universes od romského umělce Zdeňka Daniela. Její návštěvníci nahlédli do pomyslných vesmírů autora skrze instalované malby a kresby a architektonické návrhy.
Norská sebereflexe
Velvyslanec Norského království v ČR Victor Conrad Ronneberg na shromáždění v Muzeu romské kultury v Brně uvedl, že »mnohé země -včetně té naší – udělaly pro ochranu romského obyvatelstva před nacistickými pachateli velmi málo. Teprve v roce 2015 se tehdejší norská premiérka veřejně omluvila za zacházení s Romy před a za druhé světové války. Chceme-li budovat spravedlivou a stabilní společnost, je nutné poskytovat veřejnosti informace o historickém bezpráví páchaném na Romech a na dalších menšinách. Také o nespravedlnosti a diskriminaci, ke kterým dochází nyní. Rozumět situaci menšinových skupin je velmi důležité. Temné síly se snaží podlomit naši demokracii tím, že podporují polarizaci, odsuzování a otevřenou nenávist. Postavme se za toleranci, rovná práva a nediskriminaci, což je dnes důležitější než kdy jindy! Naštěstí se pro to hodně dělá.
Norsko prostřednictvím Norských fondů dostalo příležitost podpořit romskou věc prostřednictvím různých romských projektů v mnoha místech v ČR, pokračoval ambasador. »Děkuji všem, kdo přispíváte ke vzdělávání v romské historii i kultuře. Tím vám pomáhají stavět vaši budoucnost na základě zkušeností z tragických událostí, které se odehrály právě před osmdesáti lety,« podtrhl norský velvyslanec.
Pieta také v Praze-Ruzyni
V pátek 10. března od 11 hodin se koná také uctění památky obětí holokaustu Romů a Sintů v Praze 6 Ruzyni. I zde se jedná o připomínku 80. výročí hromadného pražského transportu romských rodin z areál donucovací pracovny v Ruzyni do koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz II-Birkenau. Akce se koná v parku u Starého náměstí, Praha 6 – Ruzyně.
(vž)
FOTO – Václav ŽALUD