Čínská zahraniční politika je v první řadě o diplomacii, dialogu a hledání cesty k míru, prohlásil na své první tiskové konferenci nový čínský ministr zahraničí Čchin Kang. Proto Čína nebude dodávat zbraně do žádného konfliktu kdekoli na světě, řekl v reakci na ukrajinský konflikt. Zároveň ale varoval, že pokud budou USA dále zneužívat Tchaj-wan ke svým geopolitickým hrám, bude Čína adekvátně reagovat.
Svět se podle čínských představitelů zmítá v krizi. Mnoho států ale tuto krizi spíš zneužívá ke svému prospěchu. »Vnímáme konflikt na Ukrajině, který trvá již víc než rok a ve kterém trpí nevinní lidé. Bohužel ale nevidíme sebemenší snahu o mír, či diplomatické řešení. Válka je naopak uměle udržována ‚neviditelnou rukou‘, která využívá ukrajinské krize, aby sloužila geopolitické agendě,« řekl Čchin Kang. Dodal, že Čína je v první řadě zemí usilující o světový mír, tudíž nemá v plánu se do konfliktu vměšovat a dodávat jakékoli straně ve kterémkoliv konfliktu na světě žádné zbraně.
Bohužel se podle něj konflikt uměle protahuje a eskaluje. A jedním z hlavních hráčů v něm jsou USA. Ty dráždí Čínu i tím, že se snaží odtrhnout Tchaj-wan. »Pokud Západ tak horoucně trvá na zachování územní celistvosti Ukrajiny, proč nerespektuje územní celistvost Číny?« ohradil se ministr. Čína si podle něj vždy bude trvat na principu jedné Číny a bude dál pokračovat v mírovém sjednocování své země. »Vyřešení otázky Tchaj-wanu je jen na čínském lidu a žádná jiná země nemá právo do toho zasahovat,« citoval ministr z čínské ústavy. »Tchajwanská otázka je základem americko-čínských politických vztahů a tato červená linie americko-čínských vztahů nesmí být překročena. Jestliže USA nesešlápnou brzdu a budou pokračovat stále rychleji po špatné cestě, tak žádná svodidla nemohou zabránit vybourání a jistě dojde ke konfrontaci a konfliktu,« řekl Čchin.
Stejně důležitá je pro Čínu spolupráce s Evropou a Evropskou unií, která je založena na vzájemném respektu. I tam ale cítí nepříjemný tlak, mimo jiné i ze strany USA. Podle něj se ale do diplomatických vztahů dvou stran nemá třetí strana co vměšovat. Věří, že až se urovná krize na Ukrajině, vrátí se i vztahy mezi Čínou a evropskými zeměmi na původní úroveň.
O tom, že Čína umí být diplomatickým a mírovým lídrem podle něj svědčí i vztahy Pekingu s Moskvou, které by ostatním zemím měly jít příkladem. Základem jsou podle něj dobré vztahy vůdců obou zemí. »Čím je svět méně stabilní, tím důležitější jsou vztahy těchto dvou zemí. Pokud budou Čína a Rusko pracovat společně, bude mít svět hnací sílu,« tvrdí Čchin. I tak ale upozorňuje, že i vztahy mezi těmito zeměmi jsou založeny především na diplomacii. Nikoli na kumulování síly.
Čína je podle něj silou zajišťující globální stabilitu a prosperitu. Věří, že pokud mají země suverenitu a dostatečné příležitosti, dokážou se samy postarat o svou dobrou budoucnost. A o tom, že moderní přístup, nové technologie a ekologické postupy mohou přinést prosperitu, se může každý v Číně přesvědčit na vlastní oči. Modernizace neznamená jen westernizaci. Ne Západ, ale Východ je podle něj inspirací celému světu, zejména na globálním jihu.
Helena KOČOVÁ, Peking
FOTO – autorka