Ve volebních preferencích prezidentské volby prý vede Danuše Nerudová. Třiačtyřicetiletá profesorka, inženýrka a Ph.D. z Brna. Do konce ledna 2022 rektorka Mendelovy univerzity, poté však pojala odvážnou myšlenku, za rok stát na Pražském hradě jako prezidentka České republiky. Do té doby jsme o této blondýnce s podmanivým úsměvem mnoho neslyšeli. V lednu 2018 byla jmenována předsedkyni Komise pro spravedlivé důchody – praktický výsledek komise do této doby veškerý žádný.
Nerudová by ráda následovala prezidentku Slovenska Zuzanu Čaputovou, jež se stala hlavou sousedního státu skoro z leknutí, když se jako občanská aktivistka zasloužila o uzavření skládky odpadu v Pezinku u Bratislavy a shodou okolností se z outsidera voleb vyšvihla až do prezidentského křesla. Pokud se Slováci radovali z toho, že mají pohlednou prezidentku, tak brzy vystřízlivěli, bohužel pozdě zjistili, že vystudovaná právnička by si mohla klidně obléci uniformu US Army s vlaječkou EU.
Zatímco na Čaputovou v předvolební kampani nikdo nenašel kostlivce ve skříni, s Danuší N. je to jiné. Sice prohlašuje, že její nevýhodou v kampani je to, že je mladá a krásná, jen zapomněla vysvětlit kauzu s prodáváním titulů Ph.D. na Mendelově univerzitě zahraničním »studentům« v době, kdy byla rektorkou. Když se kauza provalila, tak prý byla tím hajným, který zavelel k honbě za pytláky. Více vysvětlovat nechce a na předvolebních mítincích na podobné otázky neodpovídá, zato ráda hovoří o tom, jak ráda peče vánoční cukroví. Najednou má krátkou paměť, když se nepamatuje, že jedné z německých studentek Tině Kriegerové dělala vedoucí disertační práce. Národní akreditační úřad už věc prošetřuje, ale jako na potvoru výsledek oznámí až 19. ledna, tedy pár dní po prezidentských volbách. Dřív to prý nestihne.
Členové pod podmínkou anonymity hovoří sice o závažných nedostatcích (přeloženo asi tak, že studium z normálních tří let se stávalo dvouletým, ale za bakšiš 600 tisíc Kč). Mendelova univerzita měla zřejmě v tomto směru výbornou mezinárodní »pověst«, když pro tyto »rychlokvašky« zařizovaly studium Institut für Management v Salcburku a akademie Scientia z Berlína. U nás by se zřejmě všechno ututlalo, ale signál přišel od Němce Stefana Webera z platformy VroniPlag, která pátrá po plagiátorských pracích. Např. upozornila na to, že disertační práce dnešní předsedkyně EU Ursuly von der Leyenové na lékařské fakultě v Hannoveru z roku 1991 je takřka z poloviny plagiát. Jedna věc byly plagiáty prací na univerzitě, jinou věcí je rychlostudium zahraničních absolventů. Nerudová vše v předstihu věděla, ale nic neřešila, až dnes se staví do role hajného, který honí pytláky. Mendelova univerzita k problému mlčí, stejně jako Nerudová. Tak opět pokládáme klasickou otázku: Chcete takovou prezidentku?
Vladimír SLOBODZIAN