Těsnohlídkův vánoční strom pro Brno koně neutáhli

od redakce

Tradici vánočních stromů v centru Brna a vůbec v Československu založil spisovatel Rudolf Těsnohlídek, který 22. prosince 1919 s kolegy a přáteli našel při procházce v lese za mrazivého počasí u Bílovic nad Svitavou odložené batole. Holčičku zachránil a dal podnět k založení dětského domova Dagmar, který se dodnes stará v Brně-Žabovřeskách o opuštěné děti.

U Myslivny Lišky Bystroušky v Bílovicích nad Svitavou při severním okraji Brna se v sobotu 19. listopadu konalo tradiční slavnostní předání Těsnohlídkova vánočního stromu Brnu s dětským národopisným programem. Na centrální náměstí Svobody mohutný smrk tentokrát nevezl koňský povoz, ale nákladní souprava lesního podniku. To proto, že strom z paloučku u Olomučan je příliš velký a hlavně pro koně moc těžký. Asi padesátiletý smrk je vysoký 20 metrů a široký až 15 metrů. Lesní dělníci museli strom o asi deset metrů zkrátit, aby se vešel na odvozovou soupravu a také aby projel pod elektrickými trolejemi tramvají a trolejbusů. Je to už 33. strom, který tradičně věnuje městu Školní lesní podnik (ŠLP) Masarykův les Křtiny Mendelovy univerzity v Brně.

Vánoční strom s veřejnou sbírkou v centru města je tradice, kterou založil Rudolf Těsnohlídek. Takto vypadal v roce 1938.

Rozsvítí se 25. listopadu

Na náměstí Svobody se Těsnohlídkův vánoční strom republiky tradičně rozsvěcuje poslední pátek před první adventní nedělí, letos tedy 25. listopadu v 17 hodin. Zazáří 24 000 úspornými LED světélky a 140 hvězdami. Více než kilometr měří jeho světelné řetězy, ty ozdobí 18 stromů na náměstí. Energetická náročnost je kvůli užití LED technologií malá. Za proud k osvícení vánočního stromu zaplatí město každý den 330 Kč. Světelné řetězy spotřebují za jeden den svícení elektřinu za 91 korun.

Na náměstí Svobody a okolních náměstích roste 190 stánků pro řemeslníky k prodeji vánočního zboží a jídla. Před magistrátem na Dominikánském náměstí, včetně sousední Pasáže Jalta, jsou připraveny dětské programy i pro nejmenší. Na opraveném Moravském náměstí bude opět vyhlídkové ruské kolo.

Daruj kelímek

Zvláštnost brněnských Vánoc je prodávání grogu, svařáku a jiných dobrot ze stánků ve vratných omyvatelných plastových kelímkách se zálohou 50 Kč. V Brně se od roku 2015 ujala akce Daruj kelímek. Když návštěvník odevzdá prázdný kelímek nikoliv do stánku, ale na některém z přistavených darovacích míst, podpoří padesátikorunou charitu pro potřebné. Dárce si určí, které z osmnácti dobročinných institucí peníze poukáže. Hlasuje se o tom i na internetu.

(vž)

FOTO – Archiv města Brna

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.