Jednou z nejčastěji zdůrazňovaných údajných předností restaurovaného kapitalismu po roce 1989 v Česku a v některých dalších zemích východní Evropy včetně SSSR je demokracie, svoboda myšlení, neomezená možnost mít svůj názor a nebát se ho projevit.
Naposledy jsem si toto tvrzení přečetl v rámci nové kampaně týkající se nadějného kandidáta na zvolení do prezidentské funkce v nadcházejících volbách v ČR, tedy týkající se generála Petra Pavla. Jako na povel se v řadě médií začaly objevovat články poukazující na jeho údajné hříchy. Tedy především na jeho předlistopadovou angažovanost ve strukturách ČSLA a vojenské kontrarozvědky. Naše nebojácné sdělovací prostředky ihned vyhledaly příslušná svědectví od Pavlových spolužáků z té doby, a jeden z nich popsal, jak ho tento tehdy předseda tamního výboru KSČ peskoval za jakési jeho zdráhání se zásadově odsoudit petici Několik vět. Vyjádřil se v tom smyslu, že v tehdejším režimu prostě platilo, že myšlení bylo nalinkované a jakékoliv odchylky se netolerovaly. No a tehdejší mladý ambiciózní adept na armádní kariéru Pavel tuto politiku poslušně prosazoval.
Pomiňme teď tu docela komickou skutečnost, jak se chovají »naše« sdělovací prostředky tzv. hlavního proudu, které se zaklínají svou objektivitou a nezávislostí. Už jen samotný jev zřetelné kampaňovitosti těchto aktivit napovídá, že se zde jedná o typ chování »jako na povel«. A pokud ne, pak jde o ještě horší záležitost, totiž o spontánní »slinění prstů« těch publicistů, kteří vědí, co a jak mají psát v tu kterou dobu.
Ale vraťme se k tomu nalinkovanému myšlení. Ano, je pravda, že v socialismu byly v některých kruzích a v některých situacích určité otázky tabuizovány a vyžadovaly se na ně odpovědi splňující daná politická a ideologická kritéria. O to více to platilo v armádních a bezpečnostních strukturách. Samozřejmě je stejně tak pravda, že v méně oficiálních částech společnosti se kritické názory ventilovaly zcela běžně a pokud nepřesáhly meze nějaké otevřené provokace, tak nebyly postihovány.
Nalinkované myšlení není ale ani zdaleka záležitostí socialistických režimů, ale všech mocenských struktur. Právě gen. Pavel s tím má nepochybně bohaté zkušenosti. A určitě dobře ví, jaké názory měl prosazovat ve službách Varšavské smlouvy a jaké má zastávat ve službách NATO. Ví velmi dobře, že kdyby v rámci svého angažmá ve velitelských funkcích v NATO třeba jen sebeopatrněji naznačil, že třeba Rusko nebo Čína mohou mít v některých svých argumentech trochu pravdy, tak by okamžitě skončil, možná i jako podezřelý špión, a nějaké výkřiky o svobodě názorů by mu byly platné jako »mrtvému zimník«.
Opravdu flexibilní NATO
A to takové NATO je jinak názorově opravdu flexibilní. Jak se lze dočíst v médiích. Tak jejími bezpečnostními prověrkami prošli i bývalý nacistický generál Adolf Heusinger, který připravoval plány na invazi do Polska a Sovětského svazu, nebo stíhací eso Luftwaffe Johaness Steinhoff – oba v minulosti zastávali post předsedy vojenského výboru Aliance. Jestlipak by takovými prověrkami prošel třeba sovětský maršál Žukov nebo Ludvík Svoboda? Kromě toho bylo NATO vždy stejně tak flexibilní při výběru svých členů a jeho demokratické zásady vzorně plnily ve své době fašistické Salazarovo Portugalsko, fašistickou juntou ovládané Řecko i s jejich koncentračními tábory, vojenské základny mělo NATO i ve frankistickém Španělsku a dosud je členem Turecko přes všechny vojenské puče a genocidní politiku vůči Kurdům.
A tyto dvojí metry platí samozřejmě i jinde. Teď prošla médii zpráva o tom, že jakýsi ruský historik Zubov byl v Rusku propuštěn z Institutu mezinárodních vztahů v Moskvě, neboť kritizoval ruskou anexi Krymu, a uprchl do demokratického Česka, kde učí na nějaké VŠ. Říkal jsem si, co kdyby pan profesor otestoval naši svobodomyslnost a teď třeba prohlásil, že Krym se stal součástí RF na základě svobodné vůle svých obyvatel vyjádřené v referendu? Jak dlouho by asi na té univerzitě vydržel?
Prostě nalinkované oficiální myšlení je setrvalým atributem všech režimů, vždy platí nádherná svoboda pro režimně souhlasné pozice a naopak restrikce pro ty, kteří nesouhlasí.
Možná místo závěru jeden citát ilustrující naši současnou svobodu názorů: »Klidně můžete napsat třeba že ‚režim před rokem 1989 byl zločinný‘ a nic se vám nestane. Žádné smazání, žádné zatýkání, žádné výslechy, žádný Jáchymov. A to je krásné.«
Pavel JANÍČKO
15 komentáře
RUSSkO JAKO SVĚTOVÝ PITOMEC – “Speciální vojenská operace” měla za cíl posílit moc, věhlas a sílu Ruska. Místo toho dokázala pravý opak:
Jejich vojenská síla se dramaticky smrskla: to co 40 let budovali, je během šesti měsíců pryč
Chtěli oslabit jednotu západní Evropy, místo toho ji dramaticky posílili. Celý Západ je jednotně proti Rusku; před šesti měsíci nebyl
Chtěli oslabit NATO, místo toho jej posílili o dva špičkové nové členy.
Chtěli dostat Evropu na kolena v závislosti na ruském plynu a ropě. Místo toho se Evropa dokázala z této závislosti v rekordním čase vymanit (během šesti měsíců snížila závislost na plynu z 40 % na 8 %, a jedeme dál).
Svou dementní akcí naprosto “umlčeli” evropské pacifisty (zhusta placené z ruských peněz) a znásobili investice západoevropských zemí do obranné techniky.
Ze sousední Ukrajiny, která dlouhodobě byla Rusku docela nakloněná a přátelská, si vytvořili totálně nepřátelský stát. Co si pitomec světa myslel, že jej ukrajinský národ bude milovat, když na něj bude házet bomby?
Výrazně oslabil efekt dezinformační “války”: té jediné, ve které byli vlastně slušně úspěšní.
Ani tu válku nejsou schopní vést, s odpuštěním, “slušně”: na obsazených územích se dopouštějí šílených zvěrstev, čímž samozřejmě zuřivou nenávist protivníka dramaticky zvyšují. (Úplně stejnou chybu dělal Hitler).
Naživo prokázali neschopnost ruských ozbrojených sil – ukázali celému světu, jak jsou vlastně slabí. Dezorganizace, chaos, špatné velení, špatné vybavení, špatná morálka, špatné všechno.
Rusko přišlo o respekt a strach, které ve světě ještě nedávno vyvolávalo. Už se jich nikdo nebojí.
Jejich lhaní, které bylo dříve považováno za “diplomatické šachy”, se stává až dětinským – asi jako když klouček s upatlanou hubou a rukama říká, že tu Nutellu fakt nesnědl on. Putin, Lavrov, Šojgu nebo Medvěděv něco řeknou – a svět se jen řehtá. Potupa.
Ukázkové pitomství předvádějí v tzv. mobilizaci. Spustí ji příliš pozdě – na frontách už prohrávají, čas vycvičit armádu nemají, takže posílají do boje “maso”. V organizaci jsou úděsné zmatky: jsou “pravidla” pro mobilizaci, nikdo je nedodržuje. Nemají pro mobilizované výbavu – vojáci si to mají splašit někde sami. Svět se směje.
Přes zfalšovaná “referenda” připojí obsazená území k Rusku, ale po pár dnech řeknou, že nevědí co vlastně připojili a musí to zjistit. Což je problém, protože “připojená” území se každý den zmenšují… Připojení a “referenda” neuznají ani jejich vazalové – lež je příliš očividná.
Skutečný velký geopolitický soupeř Ruska, kterým nejsou USA, ale Čína, se může radovat: Rusko pro Čínu (4300 km dlouhá společná hranice!) bude snadnou ekonomickou kořistí. Bude to Čína, ne USA nebo jiná země, která ekonomicky zkolonizuje Rusko, hlavně jeho na suroviny bohatý východ.
Dá se očekávat emancipační úsilí dalších národů, které Rusko za velkou cenu ještě drží v napůl poslušnosti, napůl područí. Bělorusové svrhnou Lukašenka, takže přijde o další “evropskou” část impéria. Probudí se kavkazské státy, i maličká Moldávie se zbaví Rusů, kteří “vysírají” v Podněstří.
Pokud si Ukrajina vezme zpátky Krym (což je ale s otazníkem), vezme si zpět Sevastopol a Rusko přijde o svou zdaleka nejdůležitější námořní základnu.
Ukrajinská armáda bude tak dobře početná, vycvičená, vyzbrojená a motivovaná, že země po skončení války brzy vstoupí do NATO a stane se po USA jejím vojensky nejsilnějším členem (!). Pitomče v Kremlu, díky!
Putin kdysi prohlásil, že rozpad Sovětského svazu byl největší geopolitickou tragédií jeho země. Lze konstatovat, že už to není pravda, protože největší geopolitickou tragédií země je – Putin. Převzal zemi sice menší než byl Sovětský svaz, ale stále silnou a vlivnou – stále velmoc. Předá ji svému nástupci jako zemi mocensky i vojensky slabou, doničenou, zchudlou, jako zemi-pitomce. A dost možná v situaci, kdy se začne dále rozpadat.
Samozřejmě že Čínská lidová republika moudře spravovaná komunisty si vede lépe, než buržoazně demokratické Rusko po 30 letech kapitalistického marasmu.
Ovšem fašistický puč v roce 2014 na Ukrajině proti demokratické vládě, kterou si Ukrajinci zvolili ve svobodných volbách, navíc puč placený nepřátelskou mocností, to je něco, co by mělo každého svobodomyslného člověka, každého demokrata, přinejmenším znepokojovat. Za 8 let se banderovská diktatura nijak neliberalizovala, stále víc utahovala šrouby, stále brutálněji pošlapávala lidská práva. Nejen Rusů, ale především samotných Ukrajinců. Podpora, financování a vyzbrojování této špíny jen dokazuje, co jsou americký režim a jeho vazalové zač. 🙁
Tak nám soudruh přiznal, že za bolševika bylo nalinkované myšlení, některé otázky a odpovědi byly tabu a jiné vyžadovaly správné odpovědi v podobě ideologie marxismu -leninismu. Samozřejmě, že už nedodá, že to tak bylo všude. Svobodný názor mohl tak občan projevit jen v názoru na drbnu sousedku a pokud tato dáma byla náhodou důvěrnicí bolševiků, tak ani to ne. Případně mohl spílat žralokům z vólstrítu a západu všeobecně podle mustru kapitána Ořecha. Pravil bolševik, že teď je nalinkované myšlení, hrůza hrůzoucí, nesvoboda veliká a zábavné je, že se mezitím schází různé demonstrace a spílají vládě, včetně chrabrých komunistů šturmující paláce bohatých a burcující ke svržení vlády. A ještě k tomu byvšímu režimu, který tady soudruh tak adoruje, že se nikomu nestalo. Přesně si pamatuji ty odpovědi na kritiku nedostatků typu: Komu tím sloužíš, soudruhu. A co tím dokážeš, soudruhu. Co tím sleduješ soudruhu. Máš děti, soudruhu, abys potom nelitoval. Přesně to vystihl vtip z doby bolševického panství a to přímo z pater strany nejpokrokovější. I ptal se soudruh na školení, kdy bude dostatek spotřebního zboží. Lektor slíbil, že na to odpoví, ale nějak se k tomu nedostal. A na příštím školení se jiný soudruh ptal na totéž a položil ještě doplňující otázku, kde je ten soudruh, co se na to ptal minule. Tož tak, buď v práci v šest.
Zase jste nepochopil text, v článku se říká něco jiného.
Ani bych neřekl. Vždy je směšné, když adorant bolševického panství se náhle stará o svobody, kterých máme daleko více než za toho minulého režimu. A pobavilo mě, jak ty nesvobody i přiznává. Mimo jiné, to musí být ohromná nesvoboda a nalinkované myšlení, když soudruh Skála veřejně vyzývá k puči a soudružka Konečná si v klidu vykřikuje tvrdé kritiky vlády. To samozřejmě bylo za bolševika také, že ano. Proč ty svobody nepřipustili bolševici za vlády svého panování. Na zadušení svobody slova si dokonce pozvali půlmilionovou okupační armádu. Ale já to chápu. Je to přesně podle Leninova učení. Bolševici využijí všech tzv. buržoazních svobod, aby je po uchopení moci rychle zlikvidovali. Situace ve všech bolševických státech ať už nynějších, nebo byvších, byla stejná. Diktatura.
Za současného režimu mají svobody hlavně zloději a podvodníci. Ostatním hrozí vyhazov z práce nebo vězení jen za vyřčení pravdy.
Právě proti tomu jsme se před rokem 89 museli bránit.
Žádná půlmiliónová okupační armáda tady nebyla.
Ruský voják páchající zvěrstva se díky zvrácenosti komunistů stal hrdinou s vlastním pomníkem
https://www.stream.cz/temna-doba/rusky-vojak-pachajici-zverstva-se-diky-zvracenosti-komunistu-stal-hrdinou-s-vlastnim-pomnikem-64482470#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=vidp.nexttovid
A je to vůbec pravda?
Potěmkina si odvezli
Potěmkin a celé ruSSko jedno jest 🙂
Proti kyjevské diktatuře byl Salazar úplný břídil.
Západ se odjakživa rád paktuje s těmi nejbrutálnějšími diktátory, takže současné vyzbrojování nácků nijak nepřekvapuje.
Proti komunistickým milionům mrtvých byl břídil úplně každý, frondo…vždyť jste povraždili víc lidí než Hitler.
Není to pravda.
dirty https://www.facebook.com/photo.php?fbid=656592055824259&set=pb.100044204117587.-2207520000.&type=3
Tak on se kamarád stydí zeptat. To je škoda, rád odpovím.
Komentáře jsou uzavřeny.