S ubývajícími zásobami vody ve světě vědci stále častěji řeší, jak efektivněji čistit odpadní vodu. Jednou z možností by do budoucna mohlo být využití mikrořas s umělou inteligencí. Na jejich vývoji pracují výzkumníci z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Prostřednictvím chemické modifikace vědci učí řasy reagovat na specifické podněty, např. nežádoucí polutanty.
Pod pojmem umělá inteligence si většina lidí představí stroj podobný člověku, který chce převzít vládu nad světem. Po odborné stránce se ale význam pojmu liší. »Základem umělé inteligence je to, že dokáže sama rozpoznat problém a následně ho specificky vyřešit,« řekla členka výzkumného týmu z Ústavu chemie a biochemie AF Mendelovy unvierzity Denisa Debnárová.
Právě schopnost přesně reagovat na určitý podnět chtějí vědci využít k tomu, aby jednobuněčné mikrořasy Chlamydomonas reinhardtii naučili z odpadní vody odstraňovat nežádoucí látky. »Konkrétně můj projekt je založený na syntetické modifikaci. Na povrch mikrořasy chci navázat specifický receptor, díky kterému by organismus dokázal reagovat na vybrané látky ve vodě,« vysvětlila Debnárová.
V projektu řeší doktorandka nejprve hormonální polutanty, které se mohou vyskytovat v odpadní vodě zemědělských podniků i u lidských sídel, např. z hormonální antikoncepce. »Můj cíl je vytvořit protokol k využití pro různé typy polutantů. Začínáme u hormonů, určitě by se ale mikrořasy daly modifikovat například i pro toxická barviva, antibiotika a další látky,« přiblížila Debnárová. Proces čištění vody by pak měl fungovat tak, že mikrořasy nadané umělou inteligencí zareagují ve chvíli, kdy se vybraný polutant objeví ve vodě. »Když bychom řasu dali do obyčejné vody, nic se nestane. Jakmile se v ní ale objeví zvolená látka, řasa sama problém vyhodnotí a začne ho řešit tak, že na sebe polutant cíleně naváže, čímž značně technologii čištění vody zjednoduší,« vysvětlila vědkyně. S jinými látkami by ale řasy reagovat neměly, a tak ve vodě vždy zůstane vše, co má.
Takto vyčištěná voda by se dle Debnárové mohla používat např. k zavlažování na polích nebo při dodržení požadované kvality i k napájení zvířat. »Čištění odpadní vody je technologicky náročné, a tak si rychle každý ekonom spočítá, že je výhodnější zavlažovat pitnou vodou. Jenže to nebude řešení navždycky,« zmínila Debnárová. Ve výsledku by tedy mikrořasy mohly pomoct lépe hospodařit s dostupnou vodou.
Zatím jsou vědci na začátku projektu, snaží se šetrně živý organismus modifikovat. Výzkumu se budou věnovat několik následujících let.
(vž)
3 komentáře
Děkujeme dědovi Bidenovi za naše vítězství a Ursula si má vypít kalich hořkosti až do dna!
https://rumble.com/embed/v1jf480/?pub=4
https://rumble.com/embed/v1jf480/?pub=4
Jo pochopil jsem to splašky to je demokracie a řasy to je KSČM ❤️
Komentáře jsou uzavřeny.