Bacily na nás útočí ze všech stran, odolají jim jen jedinci se silnou imunitou. Ne každý se jí ale může pochlubit, potíže s ní mají hlavně malé děti, které si imunitu teprve budují, nemocní lidé a osoby vyššího věku. Co dělat, aby nikdo z nich neonemocněl pokaždé, kdy přijde s bacily do styku?
Jak posilovat imunitu u seniorů?
Na podzim a v zimě dostává náš imunitní systém pořádně zabrat. Kromě toho, že se často nevhodně oblékneme, taky přecházíme z vyhřáté místnosti do třeskuté zimy a naopak. Aby i tuhle zkoušku imunitní systém zvládl, je třeba ho neustále posilovat.
Víte, že u seniorů by se nemělo brát na lehkou váhu ani obyčejné nachlazení? Může totiž vést k dalším potížím, které jejich zdraví ohrozí ještě víc než samotné nachlazení.
Tip číslo 1: Dbejte na správný pitný režim
Naše tělo tekutiny potřebuje, a to nejen při nachlazení. Ideální je voda, teplý nebo studený čaj, příležitostně i ovocné šťávy.
Víte, že nedostatek tekutin se může projevit bolestí hlavy a únavou? Hlídejte si pitný režim, jen tak bude moci tělo posilovat svou obranyschopnost.
Tip číslo 2: Hlídejte si dostatečný přísun vitamínů
Každý z nás by měl dodržovat zásady zdravého životního stylu, jíst kvalitní potraviny, dát si pozor na nadměrný příjem jednoduchých cukrů a nezdravých tuků.
Jen díky zdravému jídelníčku dodáme tělu všechny potřebné vitamíny a minerály. Jakmile se ale blíží doba chřipek a nachlazení, je na místě jejich příjem ještě zvýšit. Ne vždy se nám to podaří prostřednictvím stravy, na řadu pak přichází doplňky stravy na imunitu.
Náš tip: Když nedokážete pokrýt potřebu vitamínů ze stravy, vsaďte na některý z multivitamínů, který zakoupíte v každé lékárně. Osvědčenou značkou na podporu imunitního systému je i Preventan.
Tip číslo 3: Užívejte probiotika
Koho by napadlo, že nejdůležitějším orgánem v lidském těle z hlediska imunity, je tlusté střevo? Je tomu tak, ve střevech se nachází 70-80 % imunitního systému. Nezapomínejte tak užívat laktobacily nebo bifibakterie, které udrží ve střevech optimální pH pro správnou funkci buněk imunitního systému, které se ukrývají v sliznici střev.
Tip číslo 4: Nezatracujte i přírodu
S posílením imunity vám mohou pomoci i bylinky. Určitě jste slyšeli třeba o echinacee neboli třapatce nachové, která podporuje správnou funkci dýchacího ústrojí a močových cest a pozitivně působí na celý imunitní systém. Další možností jsou bylinkové čaje.
Tip číslo 5: Očkování jako prevence
Kdo nechce být nemocný a riskovat komplikace, ten by se měl nechat očkovat. Senioři navíc mají očkování proti chřipce hrazené pojišťovnou, proč toho tedy nevyužít?
Co dělat, když imunita selhala a vy jste se nachladili?
Mezi nejčastější příznaky nachlazení patří bolest hlavy a kloubů, únava, horečka. Žádný z těchto příznaků nepodceňujte. Je přitom jedno, zda jde jen o obyčejnou rýmu, nebo vás skolila chřipka. Pro pacienty ve věku 65+ je obzvlášť nebezpečná, na vině jsou přidružená onemocnění dýchacího ústrojí, srdce, cév, ledvin a cukrovky.
Jak se zbavit nachlazení?
- Dopřejte si dostatek odpočinku.
- Užívejte vitamín C.
- Dodržujte pitný režim, pijte čaj na nachlazení.
- Nemoc nepřecházejte, pořádně ji vyležte.