V letních měsících se zvyšuje počet otrav jídlem v důsledku vysokých teplot, které podporují množení mikroorganismů. Z tohoto důvodu musíme dbát na to, aby to, co jíme nebo pijeme, bylo bezpečné. Přinášíme několik tipů, jak uchovat potraviny v bezpečí a čerstvé před letními vedry. Jak potraviny správně uchovat a na co dát pozor při jejich přípravě.
Základem udržení potravin v perfektním stavu je správná TEPLOTA. Nevhodná teplota podmiňuje enzymatické reakce, podmiňuje rozvoj mikroorganismů, a to jak těch, které mají nepříznivé účinky na lidské zdraví (patogeny), tak těch, které mají nepříznivé účinky na organoleptické vlastnosti potravin (kažení). Ovlivňuje i většinu chemických reakcí, které vedou ke ztrátě kvality. Proto chlazení a mražení zpomaluje oxidaci tukových látek, ale také růst bakterií.
»Vejce, syrové maso, ovoce, zeleninu a další syrové potraviny uchovávejte při nákupu potravin, přípravě jídla nebo i při skladování odděleně, abyste zabránili kontaminaci. Při přípravě syrových a vařených potravin byste měli používat oddělená prkénka. Kuchyňské povrchy, desky a další kuchyňské náčiní je třeba rovněž čistit a dezinfikovat. Syrové potraviny jsou nositeli bakterií, které mohou kontaminovat vařené potraviny, a ty mohou být při požití bez dalšího vaření škodlivé,« upozorňuje Oliver Fecko z e-shopu Everli, www.everli.cz.
Pro zbavení se všech patogenů je důležité jídlo důkladně uvařit. Pokud si nejste jisti, zda je například maso na grilu dostatečně uvařené, rozřízněte ho uprostřed a zkontrolujte.
Důležité je i čisté uskladnění. Obecně platí, že místo pro skladování potravin by mělo být vzdušné, větratelné, suché, ale přitom v chladu. Ve skříňce kuchyňské linky jsou nejčastěji uchovány potraviny jako káva, čaj, cereálie, mouka, cukr či koření. Jsou to potraviny, kterým stačí být především v suchu. Chléb vždy uchovávejte mimo sáček z obchodu. Patří do chlebníku. Nebojte se ho zabalit pouze do kuchyňské utěrky. Je to daleko lepší způsob než v sáčku.
V létě je ale základem chladnička. Teplota v lednici by se měla pohybovat kolem 5 °C a v mrazničce kolem -18 °C. Dnešní lednice ale umějí s teplotou pracovat více, a tak se teploty v horní části mohou lišit od spodní, i od boxu ve dveřích.
Do horních polic, kde je nejmenší vlhko, budeme ukládat potraviny, jako jsou vajíčka, zbytky uvařených pokrmů, dezerty. Do nižších polic s nižší teplotou ukládáme čerstvé maso. Nízká teplota je velmi důležitá! Zabrání se tak množení a míchání organismů z mléčných a masných produktů. Níže už bývají boxy na ovoce a zeleninu. Ovoce a zeleninu vždy skladujte odděleně kvůli přenosu pachů a plísní. Sezónní zeleninu a ovoce si pak můžete dopřát celoročně uchováním v mrazáku, kdy díky rychlému a šokovému zmražení neztrácí potravina podíl vitaminů.
Pozor! Rajčata ani olivový olej do lednice nepatří, mají se uchovávat v pokojové teplotě. Nepatří tam ani tropické ovoce, jako je ananas, banán či mango. Tyto potraviny by mohly vlivem chladu ztratit chuť.
PREVENCE
* Při vaření si po kontaktu se syrovým masem nebo drůbeží umyjte ruce, prkénka, náčiní a pracovní desku. Ruce si myjte i mezi manipulací s různými druhy potravin (například s masem a zeleninou).
* Čerstvou zeleninu a ovoce před konzumací důkladně omyjte.
* Potraviny vařte na doporučenou bezpečnou teplotu.
* Teplotu v chladničce udržujte pod 8 °C.
* Připravené jídlo vložte do chladničky do 30 minut po konzumaci.
* Potraviny, které se mohou zkazit, uchovávejte v chladu.
* Čerstvé potraviny vložte do chladničky ihned po nákupu potravin.
* Nejezte ani nepijte potraviny obsahující syrová vejce nebo syrové (nepasterizované) mléko.
1 komentář
Válečné uprchlíky zpět
do jejich země
Po ukončení války na Ukrajině je pro Českou republiku žádoucí, aby váleční uprchlíci z Ukrajiny odjeli zpět do jejich země, kde bude třeba budovat Ukrajinu. Každý Ukrajinec bude doma potřeba.
Mentalita a národní zvyky a pohledy Čechů, Moravanů a Slezanů se od zvyků a pohledů Ukrajinců značně liší. Tyto odlišné životní přístupy i jazyková bariéra jsou nebezpečnými prvky pro klidné soužití obou národů na území České republiky.
Komentáře jsou uzavřeny.