V čele Společnosti Ludvíka Svobody nový předseda

od redakce

Na shromáždění delegátů Společnosti Ludvíka Svobody, z. s., 16. června v Praze byl předsedou tohoto vlasteneckého antifašistického spolku zvolen Miroslav Klusák, pravnuk armádního generála a prezidenta ČSSR Ludvíka Svobody. Spolek posoudil svou činnost za uplynulé čtyři roky a projednal úkoly pro další období.

Dosavadní předseda Ludvík Engel, jenž se ctí vykonával funkci deset let a v nastávajícím období zůstává místopředsedou představenstva spolku, v úvodu přečetl zprávu o činnosti. Přítomní delegáti, kteří se sešli v Klubu restaurace Domu armády Praha, kvitovali pozitivně, že navzdory složité situaci vyvolané pandemií se spolku podařilo uskutečnit v uplynulých třech až čtyřech letech řadu vynikajících konferencí s předními historiky a další veřejné akce.

Bohatý rejstřík akcí

Aktuálně připomeňme letošní konferenci k 77. výročí osvobození Československa od fašismu a nacismu a ukončení druhé světové války (informovali jsme) či květnový pietní akt u rodinné hrobky na hřbitově v Kroměříži, který je výrazem pocty všem bojovníkům ve druhé světové válce za osvobození Československa od německé okupace. Také každoroční akci v rodišti Ludvíka Svobody v Hroznatíně na Vysočině, kde se ve výročí narození Ludvíka Svobody scházejí u tamního Pamětního kamene jeho příznivci z místa, ale i zdaleka, neboť pravidelně přijíždějí primátoři slovenského města Svidníku, vojáci AČR, turisté, členové dalších vlasteneckých spolků ad.

Engel konstatoval, že »čelíme lživým tvrzením o Ludvíku Svobodovi«, k čemuž se uchylují některá režimní média či někteří veřejní činitelé, a poděkoval všem členům a sympatizantům spolku, kteří na tato lživá tvrzení reagovali svými články. Také vyjádřil dík všem, kteří se zastali hrdiny dvou světových válek poté, co se moderátor veřejnoprávní televize Jakub Železný v přímém vysílání do Ludvíka Svobody zcela nepodloženě a bezdůvodně »obul«.

SLS iniciuje také opravy nepravd a lží o Ludvíku Svobodovi na stránkách Wikipedie, kdy tato internetová encyklopedie je vodítkem pro mnohé studenty, žáky i širokou veřejnost. SLS vydala ve spolupráci s Městem Kroměříž životopis Ludvíka Svobody a v těchto měsících dokončuje historik Jiří Fidler novou životopisnou knihu o Svobodovi. K jejímu vydání a slavnostní prezentaci dojde na podzim tohoto roku.

Engel dále informoval, že byl díky péči čestné předsedkyně SLS profesorky Zoe Klusákové Svobodové a badatele Romana Štéra uspořádán v letech 2020-2021 osobní archiv Ludvíka Svobody, jenž se nachází již v Národním archivu ČR. Výkladní skříní aktivit spolku je celobarevný informační časopis-zpravodaj, který dokládá bohatou šíři aktivit SLS. Účelem je, aby se zpravodaj dostal do všech koutů republiky, zejména ke školní mládeži, vyzval Engel.

2023: 80. výročí sokolovské bitvy

V příštím roce 2023 se chce SLS věnovat především připomínce 80. výročí bitvy u Sokolova (8. března 1943), v níž čs. východní jednotka prodělala první bojový křest při obraně Sokolova po boku Rudé armády. Protože nelze spoléhat na to, že by toto významné výročí mělo v mainstreamových sdělovacích prostředcích stejnou publicitu jako 80. výročí operace Anthropoid, jak poznamenal v diskusi místopředseda Zdeněk Suský, musí se této události věnovat právě společnost, jež nosí Svobodovo jméno.

Po volbě zdůraznil nový předseda Miroslav Klusák, že činnost spolku se zaměřuje především dvojím směrem – provádí osvětovou činnost, což jsou konference, provozování webových stránek, vydávání publikací, knih a zpravodaje, a také činnost pietní. V obou je společnost aktivní, ale je co zlepšovat. V diskusi delegátů padlo několik návrhů, jak činnost spolku prohloubit a udělat ji přitažlivou především pro mladé lidi.

Dubnový Den armády

Shromáždění delegátů SLS zaslalo pozdravný dopis prof. Zoe Klusákové Svobodové, dceři generála Svobody. V usnesení si uložilo např. účastnit se akcí organizovaných vlasteneckými organizacemi u příležitosti významných událostí v dějinách Československa, podílet se aktivně na činnosti Vlasteneckého fóra či si vytklo konkrétní úkol – znovu předložit Poslanecké sněmovně návrh na vytvoření nového významného dne v kalendáři ČR, Dne armády, a to v souvislosti s historickým datem překročení hranic vlasti, jež jsou dnes hranicemi České republiky, vojáky 1. čs. armádního sboru. Jedná se o jeden z dubnových dnů, kdy probíhala Ostravsko-opavská operace, ofenziva Rudé armády za významné součinnosti jednotek 1. čs. armádního sboru.

Poslání spolku

Společnost Ludvíka Svobody je nezávislý, nadstranický a neziskový zapsaný spolek, který byl založen v Praze v roce 2004. Jeho činnost je zaměřena na rozvoj těch ideálů svobody našich národů, demokracie, bratrství slovanských národů a míru, za které armádní generál Ludvík Svoboda bojoval v 1. i 2. světové válce a celý svůj bohatý život. Osobnost armádního generála a bývalého prezidenta ČSSR Ludvíka Svobody si zasluhuje, aby památka na něj a jeho odkaz byly zachovány i pro budoucnost.

(mh)

FOTO – Monika HOŘENÍ

Přečtěte si další články

4 komentáře

jmm 20/06/2022 - 20:38

Jo, Ludvík Svoboda !To byl někdo!

taknevim 20/06/2022 - 13:39

..spolek …… rozvoj těch ideálů svobody našich národů, demokracie, bratrství slovanských národů a míru, za které armádní generál Ludvík Svoboda bojoval….

Svobodu a demokraci si komunistovi muzete hned skrtnout.
Bratrstvi a mir podle ruSSka taky.
Od kdy je KSČM vlastenecka?

GRUhrad 20/06/2022 - 13:50

Vlastenecké setkání 2020 zaštítěné ing Zemanem.
Loni mezi řečníky patřili například protiislámský aktivista Martin Konvička nebo předseda dělnické strany Tomáš Vandas, letos plánují přijet politici SPD či KSČM.

J. Ovčáček

KK 20/06/2022 - 13:55

„Hodně se rozkročit a opřít o spoustu lidí z osvícené intelektuální sféry, o levicová hnutí. Bude to široký vlastenecký projekt“.

#skjosef

K. Konečná

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.