Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil částečnou mobilizaci. Západ se snaží zničit Rusko a proto je mobilizace nevyhnutelná. Mobilizace se bude týkat ruských občanů v záloze, především s vojenskou zkušeností a začne platit okamžitě. Armáda v rámci mobilizace povolá až 300.000 rezervistů.
Vladimir Putin také oznámil navýšení prostředků na zbrojení a to především kvůli západnímu řinčení zbraní a jaderné hrozbě ze strany západních mocností.
V projevu prezident podpořil konání referend v Doněcké lidové republice (DNR), Luhanské lidové republice (LNR), v Chersonské oblasti a v Záporožské oblasti. Lidová hlasování mají ve jmenovaných oblastech začít v pátek. Kyjev a západ je už předem označil za zmanipulovaná a falešná, především prý proto, že zmíněná území jsou pod kontrolou ruské armády. Pravděpodobně se jedná o vlastní zkušenost západu s volbami a referendy například v Iráku, Kosovu a dalších zemích které NATO okupuje.
Šéf ruského ministerstva obrany Šojgu dále v televizní stanici Rossija 24 uvedl, že Moskva povolá do služby přibližně jedno procento ze svých zdrojů. “Máme obrovské mobilizační zdroje těch, kteří sloužili, mají bojové zkušenosti, vojenskou specializaci. Máme jich téměř 25 milionů,” prohlásil ministr podle agentury TASS. Mobilizace se podle něj zároveň netýká studentů a branců.
(jac/čtk)
102 komentáře
Volební účast v referendech po třech dnech, zbývají ještě dva dny:
▪️LLR – 76,09%
▪️DLR – 77,12%
▪️Chersonská oblast – 48,91%
▪️Záporožská oblast – 51,55%
Podle mezinárodních norem je referendum považováno za platné, pokud v něm hlasovalo 50 % plus jeden volič.
https://t.me/neCT24/16423
Ty jseš ale ko_kot.. :))))))
Jak oduševnělé, jak argumentačně vyfutrované, jak odzbrojující.Vaši rodiče na vás musí být pyšní a mezi sousedy se jistě těšíte převeliké úcty, to se hned pozná. 😀
Je to tak, jak píšeš, soudruhu. Díky. 🙂
Je to vždy jak já píšu, toho už byste si mohl všimnout i vy. Každopádně pochybuji o tom, že vy byste mohl být mým soudruhem. Určitě jste si mě s někým spletl, což je ostatně váš standard.
Ruská armáda teprve nedávno vyměnila onuce za ponožky, zimní vybavení pro mobilizované? Ve hvězdách.
Úspěšná armáda potřebuje několik základních předpokladů. Dobré velení, kvalitně vycvičené a motivované vojáky, pořádné vybavení a perfektně fungující logistiku.
Ruská armáda se po 7 měsících bojů na Ukrajině dostala do nezáviděníhodné situace. Má velké ztráty, údaje zveřejněné ruským ministrem obrany jsou k smíchu, reálně se pohybují v desítkách tisíc. Ztratila nejkvalitnější jednotky a nemá dost mužstva, aby pokryla potřeby ukrajinské fronty. Mobilizace má do ozbrojených sil přivést 300 000 vojáků, možná i více. To vyřeší sice problém lidské síly, ale rozhodně ne další nedostatky. Naopak to další může způsobit.
Tátové od rodin nechtějí zemřít
Prvním zřetelným faktorem bude morálka. Ta je na ruské straně špatná, i když to neznamená, že by se jednotky hroutily a nebyly schopny boje. Ukrajinci však mají vůli bojovat mnohem větší. Navíc na ruské straně dosud z velké části, vyjma jednotek z Luhanské a Doněcké oblasti, bojovali vojáci, kteří podepsali kontrakt a mohli vědět, do čeho jdou. Nyní ale na frontu naženou muže s touhou nezemřít. Často mají své rodiny a práci a chtěli jen v klidu žít svůj život. Velká motivace se u nich jistě hledat nedá.
Mnoho nejlépe vycvičených profesionálních vojáků Rusko v bojích ztratilo. Rezervisté, které nyní povolává, prostě jejich kvalit nebudou dosahovat, i kdyby prošli několikatýdenním výcvikem. Kreml sice tvrdil, že bude povolávat specialisty, ale již skutečnost, že povolávací rozkazy vydává lidem zatčeným na demonstracích, svědčí o opaku. I když ruští muži prošli základní vojenskou službou, jistě mnohé zapomněli. A rok na vojně, navíc při kvalitě ruského výcviku, vás mnohé nenaučí. Rusko také ztratilo mnoho důstojníků a je otázka, kdo jim tedy bude velet.
Chybí moderní helmy a neprůstřelné vesty.
Ani s vybavením nově povolaných jednotek to nebude růžové. Samozřejmě, útočné pušky pro ně určitě jsou a nějaké uniformy se také najdou. Ale z mnoha zdrojů a zachycených ruských telefonátů plyne, že ruští vojáci i dnes mají problém s mnoha věcmi, které potřebují. Chybí kvalitní balistická ochrana nebo neprůstřelné helmy. O systémech nočního vidění si vojáci mohou nechat zdát. Jejich vybavení není dostatečně odolné proti vlivům počasí. Už jen fakt, že ruská armáda teprve před několika lety nahradila onuce ponožkami, hovoří sám za sebe.
Rusko bude však potřebovat doplnit i tankové nebo dělostřelecké vybavení. Těchto strojů má ve skladech sice relativní dostatek, ale půjde o stroje letité, ještě z dob Sovětského svazu. Bez moderních zaměřovačů a dalších vychytávek, které jejich hodnotu zvyšují. Tankisté budou nejspíše rádi, když jim na tank alespoň namontují reaktivní ochranu. Navíc se neví, v jakém jsou vlastně stavu a co se z nich za ta léta ztratilo.
Za několik týdnů pak na Ukrajině začne mrznout, pro vojáky tedy bude nutné připravit dostatečnou zimní výbavu. S ní byly již v únoru a březnu problémy. Stovky tisíc nových mužů bude nutné krmit, zajistit jim teplo a pohonné hmoty do jejich vozidel. A jsme u dalšího problému ruské armády, kterým je logistika. Pokud to vše nezvládne, budou armádě nejspíše tisíce demotivovaných, hladových a promrzlých mužů s nepohyblivou zastaralou technikou zcela k ničemu.
rasputler – https://www.facebook.com/photo/?fbid=538551252851626&set=g.202371286533845
elita 🙂 https://www.facebook.com/photo/?fbid=633035648187549&set=a.279603846864066
Těm ruSSákům fakt za chvíli zbyde jenom ta Eritrea, Kuba, Irán a Venezuela.. No je to honička, být za celosvětového vyvrhele..
“Putin bez kamarádů. Čína a Indie vyzvaly k jednání o ukončení války.”
Na sobotním zasedání Valného shromáždění OSN ruský ministr zahraničí jako obvykle kritizoval Západ, zatímco Rusko nepodpořili ani jeho tradiční spojenci.
Na zasedání se za Rusko nicméně nepostavila žádná významná země, a to včetně Číny, která si jen několik dní před únorovou invazí na Ukrajinu s prezidentem Vladimirem Putinem slíbila přátelství „bez limitů“. Čínský ministr zahraničí Wang I nyní naopak vyzval Rusko i Ukrajinu, aby „zabránily přelévání krize“ a jejímu dopadu na rozvojové země.
Na podporu Ruska ale během Valného shromáždění nepřispěchala ani Indie. Ta má sice na rozdíl od Číny vřelé vztahy se Spojenými státy, zároveň má ale i historické vazby na Rusko, které je jejím tradičním dodavatelem obrany.
„Vzhledem k tomu, že konflikt na Ukrajině stále zuří, jsme často dotazováni, na čí straně stojíme,“ nechal se slyšet indický ministr zahraničí Subrahmanyam Jaishankar. „Naše odpověď je pokaždé přímá a upřímná – Indie je na straně míru a pevně na ní zůstane. Jsme na straně, která vyzývá k dialogu a diplomacii jako jedinému východisku.“
Severní Korea popřela zprávy o tom, že by prodávala Rusku zbraně nebo munici.
Severní Korea popřela zprávy o tom, že by prodávala Rusku zbraně nebo munici, a zdůraznila, že to ani nemá v plánu. O prodeji zbraní z KLDR do Ruska informovaly USA. (Guardian)
(jac/čtk)
https://www.facebook.com/photo/?fbid=1538972066574545&set=a.233990007072764
https://rumble.com/embed/v1iodaj/?pub=4
Super. Hezky zpívají. :)) Jen tak dál. Ať ty ruSSácký okupanty vypráskají s naší pomocí co nejdříve..!!!
Dle průzkumu VCIOM 97 procent obyvatel Donbasu podpořilo připojení k Rusku.
Zúčastnit se referenda se chystá 87 procent obyvatel jak DLR, tak i LLR.
https://cz.sputniknews.com/20220923/vciom-97-procent-obyvatel-donbasu-podporilo-pripojeni-k-rusku-18676427.html
“Referendum” podle ruSSáků – neruSSké obyvatelstvo vyhnat, pozabíjet nebo unést – zbytek ruSSáků dovézt, a všem přinést “volební” urnu až do postele. Samozřejmě všude s ozbrojenými ruSSáky.
Takovouhle blamáž pro mužiky, užitečné idioty a jiné osly – to by sis kdysi snad nedovolil ani soudruh Hitler v Sudetech. A ruSSáci ze sebe před celým světem opět udělali ještě větší čurˇ%ky.. :-)))))))
Máte pro své zoufalé výkřiky nějakou oporu ve faktech, nebo toto už je to naprostý vrchol vašich mentálních sil?
Ta fakta nám neustále dodávají sami debilní ruSSáci, ty přibržděnče.
Proč byla referenda vyhlášena?
Ruské vedení nezastírá, že rychlé připojení čtyř okupovaných území k Ruské federaci má umožnit, aby Kreml mohl válku proti Ukrajině označit za obranu vlastních území. Tímto způsobem chce ospravedlnit nasazení vojenských záložníků, jejichž mobilizaci ve středu vyhlásil prezident Vladimir Putin. Na připojených územích může Moskva také například vyhlásit stanné právo.
Jak byla referenda vyhlášena?
V obou samozvaných republikách na Donbase rozhodly o vyhlášení plebiscitu místní parlamenty, které 20. září jednomyslně schválily zákony o referendech. Jejich texty jsou téměř totožné.
V Chersonské oblasti podepsal dekret o referendu ruskou armádou jmenovaný šéf tamní správy Volodymyr Saldo. V Záporožské oblasti požádalo o uspořádání referenda hnutí „Jsme spolu s Ruskem“.
V místech, která jsou pod kontrolou ukrajinské armády, se samozřejmě hlasovat nebude, tamní obyvatelé by teoreticky museli překročit frontovou linii a hlasovat na územích obsazených Ruskem. Například šéfka volební komise v okupované části Záporožské oblasti Galina Kaťuščenková prohlásila, že referenda se budou moci zúčastnit „všichni obyvatelé Záporožské oblasti“.
Členové volebních komisí podle něj v doprovodu ozbrojených ruských vojáků nutí obyvatele hlasovat doma, aby zvýšili hlasovací účast. Zastavují lidi na ulicích a na námitku, že člověk nemá u sebe pas, odpovídají: není třeba, známe tě, tvrdí Hajdaj. Proruské úřady podle něj rovněž lidem volají a obyvatelé čelí výhrůžkám výpovědi v práci, pokud nebudou volit.
Svobodné hlasování s hlavní za zády
Lidé nemohou okupovaná území ani opustit, dokud referendum, které má trvat pět dní, neskončí. „Máme zprávy od lidí, že takzvané ‚volební komise‘ přicházejí do obydlí zaznamenávat hlasy a doprovázejí je lidé se zbraněmi… Pokud se dveře do bytů neotevřou, hrozí, že je rozbijí,“ řekl Hajdaj už dříve Svobodné Evropě/Rádiu Svoboda (RFE/RL).
Podle činitele Chersonské oblasti Jurije Sobolevskyje proruské síly dokonce obyvatele nutí volit dvakrát, aby hlasovali i za své rodinné příbuzné, kteří nejsou doma.
„Druhý den absurdního divadla v Chersonské oblasti. Volební místnosti zůstávají prázdné. ‚Volební komise‘ v doprovodu ozbrojených vojáků kočují po oblasti a stále loví voliče, kteří se všemi způsoby snaží vyhnout se setkání s nimi,“ napsal na telegramu. „Někteří měli smůlu už dvakrát – vyplnit lístky museli ve druhém kole,“ dodal Sobolevskyj.
Již během pátku se objevila na sociálních sítích videa, která natočili sami Rusové a která dokumentují průběh hlasování, jenž by byl v západních demokratických státech zcela nepředstavitelný. Jedné starší ženě například kameraman stojí v hlasovací budce za zády a přímo natáčí její hlasovací lístek. Zmatená žena se ho ptá, zda má zaškrtnout ano, či ne.
Světové agentury už dříve informovaly, že proruští úředníci chodí společně s ozbrojeným doprovodem ode dveří ke dveřím s mobilními volebními urnami. Ruská televize zároveň ukázala záběry lidí vhazujících hlasy do mobilních uren v různých halách či na dvorech.
Hlasovaní se odehrává v samozvané proruské Luhanské lidové republice (LNR), Doněcké lidové republice (DNR) a na Ruskem okupovaných částech Chersonské a Záporožské oblasti, do nich ruské okupační síly „začlenily“ i části dalších oblastí, které zatím drží. Odevzdat svůj hlas mohou přijít i obyvatelé zmíněných částí Ukrajiny, kteří jsou v Rusku.
Západ výsledky neuzná
Kyjev a jeho západní spojenci předem označili referenda za podvod. Jejich představitelé uvedli, že výsledky neuznají; považují hlasování jen za krok Moskvy k nelegální anexi dalšího ukrajinského území. Rusko tvrdí, že referenda jsou pro obyvatele regionu příležitostí vyjádřit svůj názor. Všeobecně se očekává, že oficiální výsledky podpoří připojení k Rusku.
Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), jež běžně monitoruje různé volby, uvedla, že výsledky nynějšího hlasování na Ukrajině nebudou z právního hlediska platné, protože akce je v rozporu s ukrajinskými zákony i mezinárodním právem, koná se v oblastech, kde není bezpečno, a neúčastní se jí nezávislí pozorovatelé.
Můžete tedy doložit, že Rusové vyhnali neruské oébyvatelstvo, nebo ho pozabíjeli a zbytek Rusů dovezli? Čekám.
Ano, Hitler se žádným referendem nezatěžovat, jemu dali požehnání našei tehdejší a dnes kupodivu už zase “spojenci”. Stejně tak se žádným referendem nikdo nezatěžoval v Kosovu. To je ta pravá “západní demokracie” jako řemen.
Spi dál, ty joudo…..
Proč a v jaké souvislosti s napsaným, vemeno?
Ruští jestřábi se radují, jak se teď zatočí s odpůrci války a zpackaná invaze ožije. To je dost předčasné
Skalní putinovci a váleční fanatici jásají, že se konečně naženou na frontu občané, kterým se tam zjevně dobrovolně moc nechtělo. V řádcích i mezi řádky ale čteme i jistou nespokojenost, protože se jim to zdá pořád málo. Aspoň je ale těší, že teď zavládnou v celém Rusku válečné pořádky.
Vojenský dopisovatel listu Komsomolskaja pravda Alexandr Koc píše, že „si musíme přiznat“, že současná uskupení na frontě „pro stanovené cíle nestačí“. Tak to vidíme už několik měsíců, na to nemusíme být vojenští korespondenti. Zároveň když Koc praví, že je třeba si něco „přiznat“, prozrazuje ještě něco dalšího. Přiznat se člověk může k vině. Zřejmě tedy už někdo pochopil, že krmit lidi sedm měsíců nadšenou kremelskou propagandou o vítězství bylo velké blufování a armádní Potěmkinova vesnice zřejmě z větší části lehla popelem.
Korespondent teď koresponduje o tom, že pro Rusko přešly boje do obranné fáze, kdy prakticky nedochází k žádnému postupu. Ruská armáda pociťuje akutní nedostatek střelců, mechaniků-řidičů, operátorů-řidičů. Není už dost lidí, kteří by mohli jít do útoku.
V rámci přiznání tristního stavu věcí Koc konstatuje: „A není to jen otázka ztrát. Ano, jsou tu ‚dvoustovky‘ – mrtví, jsou tu ‚třístovky‘ – zranění. V průběhu tohoto konfliktu se však objevil nový termín – ‚pětistovka‘. Jsou to ti, kteří z toho či onoho důvodu odmítli splnit rozkaz. Někteří se vyděsili, jiní upřímně řekli, že problém nemohou vyřešit prostředky, které mají k dispozici, další prostě neměli motivaci: ‚Proč umírat za cizí zemi?‘“
Kdyby nebyly mozkové závity vojenského korespondenta Koce (a dalších) ondulované v Kremlu, závity by pochopily, že bláboly o nacistech na Ukrajině a osvobozování lidí jsou nesmysl. Šíření nadřazené ruské pravoslavné kultury měli zajistit pologramotní islamističtí kadyrovci a mladíci z buddhistického a šamanského Tuvinska. V poslední době také naverbovaní zločinci z lágrů. Zlatá mládež, synové a dcery činovníků putinovské junty, nejeví známky patriotismu a ochotu rukovat. Je lepší si dobře žít na dekadentním Západě.
Alexandr Koc ale jásá, že teď se bude trestat a že na dezerci, neuposlechnutí rozkazu a „marodérství“ je zákon. Z nějakého záhadného důvodu prý už „nyní nemůže být pochyb“ o tom, „za čí zemi bojujeme“ a že ustoupit není kam. V tom se korespondent mýlí. Nikoho soudného asi nenapadlo, že by chtěli Ukrajinci dobývat Moskvu. Za mezinárodně uznávané hranice Ukrajiny ale okupační hordy docela dobře ustoupit mohou, ona to zas tak velká vzdálenost není. Jak se ukázalo, když jde o pohyb opačným směrem od fronty, jde to Rusům docela dobře a rychle, aspoň těm, co jsou ještě naživu.
Do spokojenosti s vyhlášením mobilizace se ale vkrádají hořké tóny. Třeba separatistický náčelník Igor Girkin–Strelkov nechápe, proč byli v rámci výměny zajatců vráceni i velitelé pluku Azov a pět zahraničních bojovníků. Nedivíme se mu, protože tato událost zaskočila i komentátory na druhé straně. K výměně došlo v den vyhlášení mobilizace a muselo jít o výsledek nějakých jednání, kde muselo dojít k dohodě něco za něco. Co bylo tím „něco“, které vyvážilo Rusy nenáviděné obránce Azovstalu, můžeme jen spekulovat. Vyměnili je za nějaké velké zajaté „zvíře“? Girkinovi nepřipadá jako přiměřená cena nic.
Podle Girkina je propuštění celého velitelského štábu Azovského pluku „zrádcovská akce“ horší než zločin. Je to chyba, je to sabotáž, za kterou stojí neznámé osoby z vyššího vedení Ruska.
Závěr jeho příspěvku publikovaného ve čtvrtek ráno stojí za ocitování: „Víte, jak to vypadá? Takto: přišli k lidem, vyzvali je, aby se ‚postavili za ruskou zemi‘, a pak… A pak těm, kteří odpověděli – nas*at na hlavu. Otevřeně, posměšně, se smíchem a vtipy. Osobně toto ‚mírotvorné‘ jednání v den vyhlášení mobilizace nedokážu vnímat jinak.“
Korespondent Koc je hloupý, separatista Girkin je chytrý, aspoň ohledně vojenských záležitostí. Pokud jde o pochopení podstaty toho, co se ve válce na Ukrajině děje, jsou ale omezení oba.
Rusové již nemohou na Ukrajinu posilat pravidelnou armádu, neb ta má svoje povinnosti na svém území, musí zajišťovat bezpečnost státu. Proto mobilizace. Je úsměvné, kolik válečných politruků a odborníků máme, kteří už ani nebyli na vojně a starý páky stále o něčem poučují. No odborníci co rozuměli a psali o covidu a teď přešli na válčení…
V Chersonu lidé od samého rána přichází na referendum, na Námořní akademii se již vytvořila řada lidí, kteří chtějí hlasovat.
https://t.me/neCT24/16260
Ve volební místnosti v Simferopolu jednou z prvních hlasovala obyvatelka DLR.
Žena vyjádřila naději, že po připojení republiky k Ruské federaci začne klidný život. “Možná nás rychleji přestanou bombardovat.“
https://t.me/neCT24/16303
Jediný ruSSácký oko nezůstalo suchý… :)))))
Putin je kmotr mafiánského státu, píše ve své knize Garry Kasparov.
Šachový velmistr Garry Kasparov už názvem své knihy, která letos vyšla i u nás, vyjadřuje pocity mnoha lidí: Zima přichází. Kasparov v ní odhaluje zločineckou podstatu vládnoucího režimu v Kremlu. Zima přichází nejen pro lidi v Rusku, ale impérium se ji snaží rozšířit i dál.
Garry Kasparov patří k nejlepším šachistům všech dob a byl patnáct let mistrem světa. K jeho přednostem proto patří skvělé analytické schopnosti, které prokázal při psaní knihy o tristním stavu Ruské federace s přiléhavým podtitulem Proč je nutné zastavit Vladimira Putina.
Kniha vyvrací některé zažité mýty, mezi něž patří fáma, že Putin dal Rusko po Jelcinovi rychle do pořádku. Spíše hrál roli i fakt, že od nástupu bývalého důstojníka KGB k moci vzrostly do roku 2008 ceny ropy o více než 700 procent, což samozřejmě ruskému vládci hodně pomohlo.
Hlavním důvodem, proč se Putin dokázal udržet u moci, však bylo totální podrobení společnosti. Nynější Rusko je totalitním státem a Putin vzhledem ke své minulosti uznává pouze moc a sílu, svoboda je pro něj prázdným pojmem a demokracie slabostí.
Není také pravda, že by se Putin vypořádal s oligarchy. Nechal uvěznit ropného magnáta Michaila Chodorkovského, ale nikoli kvůli privatizačním machinacím, ale protože Chodorkovskij sponzoroval opozici.
Krást ve velkém se v Rusku může jen v případě, že patříte k „Pitěrskému gangu“. Pitěr je zkrácené označení pro Sankt Petěrburg, odkud Putin pochází. Pokud jste členem správné vládní bandy, můžete všechno. To je také důvodem toho, proč je v Rusku šílená korupce. Toleruje se, až na výjimky. Garry Kasparov doložil masivní krádeže a korupci v Rusku na příkladu zimní olympiády v Soči v roce 2014, kde miliardy dolarů z předražených zakázek končily na kontech Putinových gangsterů. Rusko nemá v čele vládu jako jiné země, ale vládne mu mafiánský gang v čele s bossem Vladimirem Putinem.
Kasparov popisuje, jak je to ve východním impériu se spravedlností. Tak jako v jiných zemích i v Rusku soudci odcházejí před vynesením rozsudku z jednací síně do zákulisí. Jenomže ne proto, aby se poradili, ale aby z telefonu zavolali na správné číslo a vyslechli pokyny od mocných, jaký mají vynést rozsudek. V Rusku neexistuje nezávislá justice.
Jaký je život opozice? Říci, že těžký, by bylo slabé. Když se blíží prezidentské volby a někdo z „opozičníků“ chce kandidovat, má smůlu. Takový uchazeč o nejvyšší post v Kremlu většinou nebývá ani zaregistrován a jsou mu kladeny nejrůznější překážky. V regionech bývá z malicherných důvodů zatýkán a uvězněn, pronájmy sálů pro předvolební shromáždění jsou těsně před akcemi rušeny, prý kvůli náhlým technickým závadám. A pokud by uspořádal mítink s příznivci na veřejném prostranství, policie lidi zmlátí a rozežene kvůli „nepovolenému“ shromáždění.
Opozičníci bývají i vražděni, v lepším případě pak končí v trestaneckých koloniích jako třeba Alexej Navalnyj. Všechny volby v Rusku bývají zfalšované, nesvobodné a nedemokratické a jejich výsledek je dopředu známý.
Říká se, že Putin má přes to všechno mezi Rusy vysokou popularitu. Kasparov však správně namítá, že v nynějším totalitním Rusku to zaprvé nelze objektivně zjistit, a zadruhé se logicky ptá, proč to pak Putin všechno dělá, proč ta brutalita a likvidování opozice, proč nepřipustí skutečně svobodné volby, když je údajně mezi obyčejnými Rusy oblíben.
Důvodů, proč zastavit Putina, je tedy víc než dost. Bohužel, k hlavním viníkům toho, proč se to nedaří, patří podle Kasparova i Západ a jeho politici, kteří by vůči Putinovi a jeho bandě měli být daleko ostřejší a neústupnější, protože mafie neuznává nic jiného než hrubou sílu.
Mohl by mi někdo příčetný vysvětlit, proč kvůli 5937 padlých ruSSáků, což je číslo zveřejněné ruSSkým ministerstvem obrany, musí ten kremelský trpaslík mobilizovat statisíce Rusů – zvláště když “všechno jde podle plánu..”? :)))))
Možná proto, že se dá očekávat na příkaz USA pokračování útoků ozbrojenců kyjevské chunty i po připojení východních regionů k RF. V tu chvíli se bude už jednat o útok na RF a to býva zpravidla důvodem k vyhlášení války. Pak už to půjde rychle. Složité, že?
Aháá. Takže jako kdysi Hitler s českými Sudety, že..? Vy musíte být ale zarputilý stoupenec Mnichovské dohody. Gratuluji.
“jako kdysi Hitler s českými Sudety”??? Jak to myslíte? Dovoluji si upozornit, že první německá mobilizace proběhla v roce 1939, kdy už české pohraničí bylo dávno zabrané, hlavo dutá. A jak jste přišel na to, že já jsem stoupenec Mnichovské zrady?
Zkusím to ješě jednou, stručně, ale naposledy. Přečti si to hoo-d-ně po-o-ma-lu-u, jestlíš máš problém s chápáním.
Hitler potřeboval před likvidací Československa zabrat nejdříve Sudety, kde žila spousta Němců. Využil je tedy jako 5.kolonu. Ti začali dělat v pohraničí bordel, že chtějí připojit k Německu. Proti vůli Československa. Okolní státy posrané strachy z Hitlera, aby nebyla válka, tu sviňárnu potvrdili. Potom byla válka. Tu Hitler prohrál. Češi Němce vyhnali.
Putin potřeboval před likvidací Ukrajiny zabrat nejdříve východní Ukrajinu, kde žila spousta Rusů. Využil je tedy jako 5.kolonu. Ti začali pod dohledem GRU (Strelkov a podobní) dělat v pohraničí bordel, že chtějí připojit k Rusku. Proti vůli Ukrajiny. ovšem Ukrajinci jim v tom bránili. Takže začal křik o “utlačovaných Rusech”. Okolní státy posrané strachy neudělali nic, když po mezinárodně neplatném “referendu” Putin UKrajině ukradl Krym. Proč bylo to pseudo-referendum neplatné..? Protože neproběhlo na území celé Ukrajiny, ale jenom na Krymu, kde žila spousta Rusů. Hiler přišel “osvobodit” nebohé Němce, Putin přišel “osvobodit” nebohé Rusy. A byla válka. A jak to dopadně..? No přece jako s Hitlerem. 🙂 Snad jsi to pochopil. A jestli ne..? Je mi to u prdele.
Můžete doložit, že v předválečném Československu se za podpory zahraničních peněz násilným pučem chopila moci chunta, která začala vystupovat ostře protiněmecky, německá menšina odmítla chuntu akceptovat jako legitimní vládu a požádala o autonomii, namísto níž chunta vyslala proti německé menšině armádu a mnoho let ji terorizovala? Předem velice děkuji, hlavo.
Pohled do historie DLR, LLR, Chersonské a Záporožské oblasti
https://telegra.ph/Pohled-do-historie-DLR-LLR-Chersonsk%C3%A9-a-Z%C3%A1poro%C5%BEsk%C3%A9-oblasti-09-23
Obyvatelé Melitopolu oslavují zahájení referenda.
https://t.me/neCT24/16265
Taková situace je nyní vedle Rudého náměstí v Moskvě.
Lidé přišli na shromáždění na podporu referenda.
https://t.me/neCT24/16311
Rusové si manipulaci natáčí. A ještě to dávají na internet
Z pseudoreferend v okupovaných částech Ukrajiny, která začala v pátek, už se na internetu objevují první videa. Podle všeho si Rusové sami dokumentují, v jakých podmínkách nechávají tamní obyvatele hlasovat.
Například na jednom z videí se jedna ze seniorních voliček ptá: „Co tam mám dát? Ano, nebo ne?“ V hlasovací budce nemá žádné soukromí, kameraman jí stojí za zády a přímo zabírá hlasovací lístek a natáčí ji při vyplňování. To je v civilizovaném demokratickém světě nepřípustné.
Ani na oficiálních fotkách z této akce, kterou historik Timothy Snyder označuje jako „mediální gymnastiku“, nejsou k vidění žádné plenty. OBSE, která monitoruje volby po celém světě, uvedla, že výsledky „referend“ nemají právní platnost, protože neodpovídají ukrajinským zákonům ani mezinárodním standardům a oblasti nejsou bezpečné. Nebudou zde žádní nezávislí pozorovatelé a velká část předválečného obyvatelstva uprchla.
Už v roce 2014 byla většina proti sjednocení
Podobné nálady už byly na východě Ukrajiny v dubnu 2014. Když provedli sociologové reprezentativní průzkum v každém z osmi regionů jihu a východě Ukrajiny (včetně Doněcké a Luhanské oblasti), otázka zněla: „Jak byste si představovali vztahy Ukrajiny s Ruskem?“
Z odpovědí sociologové nyní vypočítali procento těch, kteří vidí Ukrajinu a Rusko jako dva samostatné státy, a procento těch, kteří by si je naopak představovali sjednocené.
Pokud bychom brali za relevantní názory z doby před osmi lety, vyšlo by, že naprostá většina v každém regionu jihu a východě považuje Ukrajinu za nezávislou na Rusku. Relativně největší podpora „sjednocení do jednoho státu“ byla v Luhanské oblasti (16 % proti 80 %, kteří byli pro nezávislost), v Doněcké oblasti (12 % proti 87 %) a Charkovské oblasti (11 % proti 87 %).
Když se výzkumníci tehdy zeptali explicitně na touhu o připojení k Rusku („Podporujete, či nepodporujete názor, že by se váš region měl oddělit od Ukrajiny a připojit se k Rusku?“), nálady byly radikálnější v Doněcké a Luhanské oblasti.
Nicméně v Doněcké oblasti bylo 52 procent stále proti připojení k Rusku, zatímco jej podpořilo pouze 28 procent. V Luhanské oblasti bylo rovněž 28 procent proti připojení k Rusku, 30 procent se chtělo připojit.
„Je jasné, že 28 procent a 30 procent je dost výrazná podpora, ale v první řadě je třeba pochopit kontext – desetiletí jedovatého vlivu ruské propagandy na tyto regiony. Za druhé, stále to byla menšina populace. To znamená, že ani v takto informačně nepříznivých podmínkách a historicky složitých situacích většina Donbasu nesdílela separatistické nálady,“ stojí v páteční zprávě sociologického institutu.
V ostatních regionech, které by si nyní Rusko ve svých rádoby referendech chtělo přivlastnit, byla podpora anexe ještě nižší. V Charkovské oblasti 16 pro, 66 proti. V Chersonské oblasti se chtěla připojit jen 4 procenta a 85 procent bylo proti. V Záporožské oblasti bylo 6 procent pro, 82 procent proti.
Takže ta ruSSácká pseudoreferenda je něco podobného, jako kdyby Češi museli pod dohledem Němců v r.1939 hlasovat o připojení ke Třetí říši.
Něco takového si milí ruSSáci můžete strčit do prdele.
Můžete doložit, že uvedené záběry nejsou autentické?
Naše pravda je prostě naže pravda, žádný jiný názor se ani v diskuzi nepřiouští. Bravo soudruzi, držíte kontinuitu s předchozím vládnitím KSČ.
RuSSácký fašismus jede linky přesně podle soudruha Hitlera.
A kdy začne mobilizovat střední a vysoké školy..?
Za odmítnutí povolávacího rozkazu 10 let natvrdo. „Je to stoprocentní mobilizace“
Strach z mobilizace vyhání Rusy ze země. A zatímco evropské části Ruska se odvody zatím týkají minimálně, zástupci neetnických Rusů z východu mluví o stoprocentní mobilizaci. Současně s mobilizačním zákonem začala vláda Vladimira Putina narychlo schvalovat i zpřísnění trestů spáchaných během mobilizace. Nedodržování vyhlášky se má tvrdě trestat. Například za neuposlechnutí povolávacího rozkazu, kapitulaci nebo poškození vojenského materiálu hrozí Rusům podle novely až 10 let vězení.
Ačkoli Kreml dlouho odmítal, že by kvůli „speciální vojenské operaci“ mělo dojít i k mobilizaci, Vladimir Putin nakonec ve středu v projevu oznámil, že rozhodnutí již podepsal. Vzhledem k probíhající ukrajinské protiofenzívě a aktuální situaci na frontě tento krok zřejmě řada Rusů očekávala.
Podle prvních zpráv se u odvodových míst v odlehlých částech Ruska tvořily dlouhé zástupy. Nebyla to náhoda. Podle pozorovatelů se mobilizace soustředila právě na ně, zatímco mužů z Moskvy či Petrohradu se týká jen okrajově. „Putinova mobilizace působí asymetricky: částečná mobilizace ve velkých městech, totální mobilizace v odlehlých venkovských regionech. Ještě nemáme data, ale tato mobilizace v sobě může zahrnovat prvky etnické čistky,“ uvedl na twitteru často citovaný analytik Kamil Galejev.
S podobným zjištěním přišel i britský deník The Guardian, který přinesl reportáž o tom, jak první den mobilizace vypadal v Burjatsku na východě Sibiře. Tam vůbec neplatí slova ruského ministra obrany Sergeje Šojgua. V Burjatsku prý dostávají povolávací rozkazy i padesátníci.
„Není to částečná mobilizace, je to 100% mobilizace,“ řekla Alexandra Garmažapovová, prezidentka nadace Svobodné Burjatsko. Ona a její kolegové za poslední den obdrželi více než 3 000 zpráv o povolávacích rozkazech, které muži obdrželi do 24 hodin od vyhlášení mobilizace Vladimirem Putinem. Podle deníku The Guardian se na východě objevily první náznaky odporu.
Více se nesouhlas s mobilizací projevil v evropské části Ruska. Už během středy došlo k vyprodání jednosměrných letenek do některých destinací, kam Rusové nepotřebují víza. Rusové utíkají letecky hlavně do Turecka, Ázerbájdžánu nebo Arménie. Na silničních hraničních přechodech do Mongolska, Finska nebo Gruzie se stály několikahodinové fronty. Podle agentury Reuters došlo mezi Rusy k panice i kvůli hrozbě uzavření hranic pro muže. Hned ve středu večer se v řadě velkých měst konaly také bouřlivé protiválečné demonstrace.
Strach v očích běžných Rusů budí i narychlo připravovaná změna legislativy, která počítá s přísnějšími tresty za zločiny spáchané v době mobilizace, nová norma zavádí do trestního zákoníku pojmy „mobilizace“ a „válečný stav“, které v něm dosud nebyly.
Za odmítnutí nastoupit do armády, dezerci nebo kapitulaci bude nově hrozit až desetileté vězení, pětiletý trest za ničení zbraní a až 15 let za rabování v době vyhlášeného válečného stavu. Ruská státní duma, dolní komora parlamentu, novelu schválila už v předvečer mobilizace v úterý, ve středu ji schválili i senátoři.
Už krátce po začátku invaze na Ukrajinu byla zavedena i trestní odpovědnost za „šíření dezinformací“ a lživých informací o ruské armádě. O konfliktu se nesmí oficiálně hovořit jako o válce, ale pouze „speciální vojenské operaci“.
Vojenské úřady, které mají na odvody dohlížet, už oznámily, že budou striktně postihovat případné nedodržování mobilizační vyhlášky a nebudou tolerovat žádné snahy o vyhnutí se povinnosti nastoupit do armády.
Se to nějak těm ruSSákům sype.. Tak jen tak dál. 🙂
Jako když se hroutil Sovětský svaz. Rusko už nezvládá hasit potyčky ve svém regionu.
V posledních týdnech se z území, kde se po dekády rozkládal Sovětský svaz, stal sud s prachem. Rusko vyčerpané válkou na Ukrajině už totiž podle zahraničních pozorovatelů nezvládá udržovat v regionu stabilitu, a v oblasti proto narůstá napětí i počet lokálních půtek. Třaskavá může být situace v sousedních státech, v Arménii, Tádžikistánu, Gruzii nebo Čečensku.
Jednou z hlavních motivací Ruska pro vstup do války na Ukrajině byla snaha obnovit územní rozmach z dob Sovětského svazu a upevnit politický vliv u svých regionálních sousedů. Jenže paradoxně se děje úplný opak.
Kyjev odmítá pod ruskými útoky kapitulovat, a dokonce svou úspěšnou protiofenzívou donutil Rusko k vyhlášení mobilizace. Kreml tak bude muset upřít na Ukrajinu ještě větší pozornost, což vyhovuje zejména jeho blízkým sousedům. Překotný vývoj událostí připomíná napjatou atmosféru, která předcházela rozpadu Sovětského svazu.
„Kvůli marastu na Ukrajině už není Rusko tak ceněný spojenec,“ zhodnotil prestižní časopis Time. Slábnoucí vliv Moskvy se v posledních dnech projevuje hned na několika frontách.
Arménie a Ázerbájdžán
Horký konflikt doutná především mezi státy na Kavkazu. Kvůli dlouholetým potyčkám rozmístilo Rusko v regionu Arménie a Ázerbájdžánu mírové jednotky, aby předešlo sporům mezi oběma státy. Jenže kvůli válce na Ukrajině Moskva podstatnou část jednotek povolala na frontu a na Kavkazu to znovu vře. Arménci a Ázerbájdžánci se v posledních týdnech opakovaně ostřelovali.
Gruzie
Podle webu Politico rostou autonomní tendence i v zemi, která v minulosti už několikrát poznala ruskou zlost – v Gruzii. Řada politiků i občanů ve státě smýšlí prozápadně a v ulicích měst vlají ukrajinské vlajky. Kvůli strachu z Moskvy se ale Gruzie nepřidala k západním sankcím, za což Tbilisi kritizoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Gruzínský politik Irakli Kobakhidze před časem dokonce vtipkoval o tom, že se nabízí možnost otevřít druhou frontu proti Rusku právě z Gruzie. Což vcelku vykresluje náladu v maličkém státě, který si v roce 2008 zažil ruskou invazi.
Experti upozorňují, že konflikty mohou vzniknout také v některých ruských republikách v čele s Čečenskem nebo Dagestánem.
Tádžikistán a Kyrgyzstán
Napětí stoupá rovněž ve střední Asii, kde využívají nepozornosti ruského obra Tádžikistán a Kyrgyzstán k ozbrojeným potyčkám. Také z této oblasti Rusko před časem stáhlo část mírových jednotek.
Rétoricky vůči Rusku přitvrzuje i Kazachstán, kterému se dostalo v otázce územní celistvosti podpory od Číny. Peking prohlásil, že respektuje územní integritu Kazachstánu.
Moldavsko
Za další region, ve kterém narůstají protiruské tendence, považuje Politico Moldavsko. Moldavsko smýšlí prozápadně, a dokonce se v červnu stalo kandidátskou zemí Evropské unie. Rychlejšímu politickému postupu na západ ale zemi brání problematický region Podněstří, kde zůstávají proruské jednotky.
Proboha, kdo těm zoufalým ruSSákům vlastně zbyde, jako potenciální vojenský spojenec..? Eritrea..? Sůdán..? Somálsko..? Venezuela..? Čeští komouši..? :-)))))))))
Zbraně jsme Rusku nedodávali a dodávat nebudeme, tvrdí Severní Korea.
Severní Korea podle BBC News uvedla, že neprodávala zbraně Rusku a ani to v budoucnosti neplánuje. Stalo se tak po nařčení ze strany USA, že Moskva se obrátila na Pchjongjang, aby kvůli válce na Ukrajině doplnila zásoby. Podle KLDR šíří Spojené státy fámy, píše Al Jazeera.
Spojené státy již dříve tvrdily, že Severní Korea může dodávat Rusku rakety a dělostřelecké granáty. Společně s nákupy íránských zbraní by takový krok poukazoval na efektivnost západních sankcí bránících Kremlu ve válečném úsilí, píše web stanice BBC.
Moskva tyto zprávy popřela a nyní to popřela i Severní Korea. Severokorejská státní mediální agentura KCNA ve čtvrtek zveřejnila prohlášení nejmenovaného představitele ministerstva obrany KLDR, podle něhož režim nikdy zbraně do Ruska nevyvážel a nebude tak činit ani v budoucnu.
Obvinil USA a další „nepřátelské síly“ z šíření fám, protože sledují své vlastní základní politické a vojenské cíle, napsal web Al Jazeera.
„Důrazně odsuzujeme a varujeme USA před šířením takové rétoriky proti KLDR,“ řekl úředník. „Nikdy předtím jsme zbraně nebo střelivo do Ruska nevyváželi a ani to neplánujeme,“ dodal.
Jakýkoli vývoz zbraní či munice ze Severní Koreje do Ruska by porušil rezoluce OSN zakazující zemi dovoz či vývoz zbraní.
Washington navíc obviňuje Írán z poskytnutí dronů Rusku pro použití ve válce na Ukrajině. Teherán to ovšem popřel.
Většina světa ruskou agresi vůči Ukrajině odsoudila, Severní Korea místo toho uznala nezávislost obou separatistických regionů na východě Ukrajiny. To vedlo k přerušení diplomatických vztahů s KLDR ze strany Kyjeva.
Ruský prezident Vladimir Putin si začátkem tohoto měsíce vyměnil dopis s Kim Čong-unem. Korespondence se měla týkat rozšíření a upevnění vzájemných vztahů.
Komentáře jsou uzavřeny.